Pro kutily

Jak postavit a zařídit kurník pro slepice?

Pokud jste se rozhodli chovat slepice, budete jim muset postavit kurník. Máme pro vás návod, se kterým vám to půjde rychle a snadno. Podívejte se, jak postavit kurník.

Nejprve najděte pro kurník vhodné místo. Myslete i na venkovní výběh pro slepice. V kurníku pak budou slepice spát a snášet vejce. V létě i v zimě musíte mít ke kurníku snadný přístup. Zvažte i místo pod stromy, které vám mohou v létě posloužit jako přirozené stínění.

Velikost a volba materiálu

Pro 20 slepic stačí kurník 125 x 250 cmvýškou 155 cm. Vchod vytvořte 50 cm vysoký a 30 cm široký a dbejte na to, ať se dá uzavřít. Nezapomeňte ani na okno do kurníku.

Co budete potřebovat:

  • proschlé dřevěné trámky a prkna
  • OSB desky
  • polystyren na izolaci
  • vodovzdornou překližku na podlahu
  • pozinkované spojovací profily
  • nářadí a spojovací materiál, zejména kladivo a hřebíky

Samotná stavba kurníku

Z proschlých trámků a pozinkovaných spojnic sestavte pevnou konstrukci a vyplňte ji OSB deskami. Z vodovzdorné překližky vytvořte podlahu. Vchod musí být dobře uzavíratelný, aby se zabránilo vniku predátorů, jako jsou kuny, lasičky nebo lišky. Na zateplení použijte polystyren, který vložte mezi vnitřní a vnější stěny. Zakryjte ho, jinak jej slepice vyklovou.

Na co nezapomenout

Vytvořte kulaté hřady s průměrem 4 až 6 cm podle plemene slepic. Slepice musí mít možnost snadno obtočit pařátky kolem hřadu. Na jednu slepici počítejte s prostorem 25 cm na hřadu. Snášecí boxy vytvořte v rozměrech 30 x 30 cm. Okno kurník prosvětlí. Pro osvětlení zvolte studené zabarvení světla. Na žebřík do kurníku dejte dřevěné zarážky 10 cm od sebe, přizpůsobte je délce slepičího kroku podle plemene a nedělejte ho příliš prudký.

Venkovní výběh pro slepice

Venkovní výběh se musí oplotit, aby slepice neutekly, nesezobaly a nerozhrabaly úrodu. Navíc se ke slepicím nedostane kuna, lasička nebo liška. Na noc okno zavírejte. Postavte zde i menší přístřešek pro letní ochranu před sluncem. Doplňte prostor popelem, kde se mohou slepice popelit proti parazitům. Kurník pravidelně čistěte a měňte podestýlku.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.