Dům a Zahrada

Jak vyčistit fasádu svépomocí?

Každá fasáda potřebuje po pár letech vyčistit a provést údržbu. Pokud se na to chystáte sami, zvolte vhodné čistící přípravky a kvalitní vysokotlaký čistič – vapku.

Čistění fasády

Na stav fasády může mít vliv silný vítr, mráz, krupobití, prašné prostředí, smog i kyselé deště. Na fasádě se může tvořit i mech, řasy nebo plísně. Zateplené fasády by se měly čistit asi jednou za 3 až 5 let, ty ostatní přibližně každých 5 až 8 let.

Techniky pro čištění fasád

  • Vysokotlaké čištění – čištění vysokým tlakem vody, je nejběžnější, využívá se zejména u bláta, prachu a pavučin. Tlak vody je opravdu vysoký, a proto není vhodné na měkčí typy fasád. Proud by měl směřovat na fasádu alespoň ze vzdálenosti 15 cm.
  • Čištění rotačním kartáčem a vodou – rotační kartáč s vodou se využívá i u zámkové dlažby, je šetrnější a bez rizika poškození měkčí fasády. Demineralizovaný chemický koncentrát na sebe váže organické nečistoty i mastnotu a čistí do hloubky. Vhodné i na nečistoty od kouře a sazí.
  • Pískování – tlakový způsob čištění pískem, vhodný hlavně na kamenné obkladyVysoký tlak písku způsobuje velkou prašnost, proto se spíše volí varianty s vlhčeným pískem.
  • Suchý led – použití suchého ledu je účinné, ekologické a šetrné, pomocí speciálního zařízení, které stříká na stěnu suchý led o teplotě -70 až -80 °C. Teplotní šok naruší strukturu nečistot a pak se ofoukají.

Vhodný čistič fasád

Při čistění fasády svépomocí zvolte kvalitní přípravek, například od značky SCALP. Existují ve více variantách, účinkují proti atmosférickým a organickým nečistotám, mastným či olejovým skvrnám, ale i proti graffiti. Výrobky jsou šetrné k životnímu prostředí, ředí se s vodou a na fasádu rodinného domu stačí menší balení. Vhodný přípravek na čištění fasády je třeba i od firmy Kärcher, opět ve více variantách.

Jak vyčistit fasádu

Vhodný způsob jak vyčistit fasádu svépomocí, je tlakovou vodou. Dbejte na dodržení správného postupu. Naneste čisticí přípravek přímo na fasádu válečkem a nechte ho důkladně působit. Nakonec proveďte čištění fasády tlakovou vodou pomoci vysokotlakých čističů, kterým si říká vapka. Ideální je čištění vlažnou vodou a postup několikrát opakovat. Na moderní fasádu nesmí přijít voda o vyšší teplotě jak 50 ºC, jinak se fasádní nátěr poškodí.

Čištění fasády tlakovou vodou

Pokud se chystáte na očistu vnějších stěn a přemýšlíte, jak umýt fasádu, zvolte vhodnou vapku. Vysokotlaké čističe jsou levnější i dražší, ale i ty nejméně výkonné modely jsou efektivnější než klasická hadice. Mohou disponovat různými funkcemi, například možností ohřevu vody. Při výběru se zaměřte především na příkon, tlak, průtok a jeho regulaci a současném použití adekvátní fasádové chemie. Pokud jste domácí kutilové, podívejte se, jaké má přednosti marmolit a jak ho udržovat.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.