zařízení kuchyně
Interiér

Inspirujte se, jak si osvětlit kuchyňský kout

Dnes je běžné, že je kuchyň propojená s obývacím pokojem. Nastává tak otázka: Jaké zvolit pro kuchyňský kout osvětlení, aby celek působil jednotně? 

Hit českých domácností – LED pásky

Stejně jako při plánování nábytku i v případě výběru osvětlení platí, že je nutné prostor sladit stylově. Tedy například pokud plánujete mít interiér v rustikálním stylu, mohou být svítidla zdobnější, naopak do moderních kuchyní a obýváků jsou vhodnější minimalistická světla.

Kvůli své malé velikosti jsou zvláště nad pracovní linkou nyní nejoblíbenější LED pásky. Zajistí výkonné a rovnoměrně rozptýlené světlo po celé délce pracovní desky a přitom nijak nepřekáží. V případě, že si necháváte vyrábět linku na zakázku, často se frézují přímo do nábytku, ale samozřejmě jdou nainstalovat i dodatečně, pouze je potřeba mít poblíž zásuvku. K montáži svépomocí doporučujeme použít LED pásek v setu. Vhodná je neutrální bílá barva (cca 3800 K až 5200 K) a výkon kolem 12 W/m. Praktické je, když můžete pásek stmívat a měnit barvu světla.

Efektní a přitom úsporné

LED pásky nevyužijete nejen pod horními skříňkami, ale skvělé jsou rovněž k nasvětlení vitrín a soklu linky. Protože slouží jen k dekoraci, stačí výkon kolem 2W/m. Nemusíte mít tedy obavu, že by se zvýšil vás účet za spotřebu elektřiny. Ovládat se LED pásky mohou klasicky nástěnným vypínačem nebo dálkovým ovladačem.

Bodovky – vestavné i přisazené

I když LED pásky dokážou dát výkonné světlo, přece jen je nutné pro kuchyňský kout mít další osvětlení. Velmi pěkně vypadají bodová světla, která mohou být zapuštěná v sádrokartonovém podhledu, nebo přisazená u stropu. Počet a výkon volte v návaznosti na velikosti kuchyně.

Kombinace bílé a černé nikdy nezklame

Ačkoliv nejčastěji je kuchyňské osvětlení v bílé barvě, v poslední době je trendy jít do kontrastů. Konkrétně tedy k bílé kuchyni zvolit černá svítidla. Právě černé doplňky dokážou prostor „obyvákokuchyně“ krásně sjednotit.

TIP: 11 inspirací na bílou kuchyň

Řešení pro kuchyně bez horních skříněk

A co dělat, když kuchyňský kout máte bez horních skříněk? Opět můžete použít bodovky, ideálně když jsou zapuštěné, aby nebyla narušena čistá linie stropu. Prostor tak působí vzdušně. Příznivce industriálního stylu může zaujmout i lineární svítidlo z hliníkového profilu, které je instalované buď na stěně nad oknem, nebo zavěšené na lankách ze stropu.

Nad ostrůvek závěsné svítidlo

Často je součástí českých kuchyní ostrůvek, ať již slouží pro přípravu či vaření jídla, nebo navazuje na linku a slouží jako stůl, případně barový pult. K jeho osvětlení doporučujeme závěsná svítidla, nejlépe ta, u nichž si můžete navolit délku závěsu.

Lustr ctící tvar stolu

Samozřejmě do kuchyňského koutu patří i prostor s jídelním stolem. Nad něj je ideální lustr, přičemž by měl ctít tvar stolu. Tedy ke kulatému stolu jsou vhodnější zvonovité nebo kulaté lustry, zatímco k obdélníkovému čtvercová, obdélníková nebo lineární.

TIP: Jakou barvu vybrat do kuchyně

Věříme, že nyní se vám osvětlení do kuchyně bude vybírat snadněji, ale pokud byste měli ještě nějaké nejasnosti, neváhejte se obrátit na odborníky z e-shopu e-light.cz, kteří nám poskytli jejich odborné znalosti k tomuto článku.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *