turkestansky brest
Dům a Zahrada

Jak vybrat neopadavé dřeviny pro živý plot

Živé ploty vysoké 1,5 metru vytvoří skutečnou zelenou bariéru. Vyšší živé ploty zastiňují zahradu. Nižší živé ploty se hodí k lemování chodníků, obruba záhonů, k dělení pozemků a vytváření architektonických prvků na nich.

Zeravy

Hodí se Thuja occidentalis Smaragd. Zeravy jsou neopadavé jehličnany a nevytvářejí jehlice v pravém slova smyslu. Rostou za rok 20 cm. Vysazujte pouze 2 sazenice na 1 m. Rychleji roste Thuja occidentalis Brabant, ale je náročnější na péči. Pravidelně je zaléváme a plejeme

živé ploty

Cypřišky

Pokud chcete živý plot rychle, volte Chamaecyparis – Cypřišek Leylandův, který povyroste za 1 rok o m a je náročný na řez, aby zhoustl. Cypřišek Lawsonův – Chamaecyparis lawsoniana je vhodný na živé ploty. S modrými jehlicemi je Alumii nebo Columnaris, žluté odrůdy zastupuje Golden Wonder nebo Star Dust. Konce větví Naberi jsou v létě sírově žluté a v zimě mléčně bílé.

Zimostráz

Zimostráz neboli Buxus má pomalejší růst a je mrazuvzdorný. Nejoblíbenější je Zimostráz obecný -Buxus sempervirens a Zimostráz malolistý – Buxus microphylla. Rostlina obsahuje alkaloid buxin, který po požití způsobuje otravu zvířat i lidí.

Hlohyně

Hlohyně – Pyracantha je typická červenými bobulkami, Hlohyně šarlatová – Pyracantha mohave. Hlohyně jsou trnité keře, což jim zvyšuje neprostupnost a vyhnou se jim i kočky. Dorůstají výšky až 3 m. Malvičky bývají 5-6 mm velké a na keři zůstávají dlouho do zimy.

Ptačí zob

Ptačí zob – Lingustum vulgare Atrovirens je neopadavý keř s listy zlatými, zelenými a panašovanými. Vhodné je to kombinovat. Dorůstá do výšky 2 – 3 m. Tmavé bobule dozrávají na konci léta. Ve všech částech rostliny jsou glykosidy nepříliš toxické, otrava u lidí se projevuje zvracením a průjmem.

Jalovec

Jalovec – Juniperus vytvoří neproniknutelnou stěnu. Při přesazování se špatně ujímá, proto je využíván zřídka. Kvůli pomalému růstu roste dlouho. Ideální je Juniperus chinensis pfitzeriana, dorůstá 2 m. Jalovce nelze přísně tvarovat.

Zdroj: gardeningwithangus.com.au

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.