Pro kutily

Co je to marmolit? A má vůbec nějaké přednosti?

Marmolit patří mezi dekorativní omítky. Jde o moderní typ fasádní omítky, který je stále oblíbenější. Z čeho je vyroben a jak se používá? Podívejme se na něj blíž.

Kde se vzal marmolit

Tento typ omítky najdete pod názvem mozaiková, všeobecně je však známá pod jednoduchým názvem marmolit. Poprvé se tato omítka objevila už v byzantské éře. Pak byla na dlouhou dobu zapomenuta, objevila se v 18. století a udržela se dodnes. Dekorativní omítka má široké využití v interiéru i v exteriéru.

Z čeho je marmolit

Z technologického pohledu jde o kamínky v organickém pojivu z akrylátové pryskyřice rozpustná vodou. Jakmile pojivo zaschne, stává se zcela průhledným. Kamínky mohou být skutečně přírodní. Zpravidla jde o drcený mramor, žulovou drť či křemičité písky. Materiály lze nahradit i umělou alternativou. Množství 25 kg stačí asi na 6 m2. Vždy je to uvedeno na balení.

Hrubost a barevnost marmolitu

Marmolit je v různé hrubosti. Základní rozlišení je zjednodušeně na jemný a hrubý. Dostupný je v celé řadě barevných alternativ. Provedení může být jednobarevné nebo vícebarevné v podobě unikátní mozaiky. Pak má drmolit efektní vzhled a úžasnou designovou variabilitu. Dekorativní omítka marmolit je v široké barevné škále. Barevných variant jsou na trhu desítky. Jednotliví výrobci mají vlastní ucelené kolekce. Vycházet mohou ze základních barev, jako je bílá a hnědá, dále se dělí na další světlejší či tmavší odstíny.

Vlastnosti marmolitu

Design marmolitu je jedinečný, stejně jako jeho vlastnosti. Zejména je to jeho vysoká odolnost a jednoduchá údržba. Podobně nenáročná je i aplikace omítky. Práce s marmolitem je jednoduchá na to, aby si jej s určitou průpravou mohl aplikovat i laik. V rámci natahování marmolitu je třeba jen dodržovat pokyny, které najdete vždy na jednotlivých produktech uvedeny přímo od výrobce. Ať už si zvolíte libovolný odstín, marmolit bude barevně stálý a nebledne ani v exteriéru pod vlivem UV záření. Vybírejte však pečlivě. Marmolit se obtížně předělává. Pokud by se vám výsledek nelíbil, je nejjednodušší jej mechanicky sundat a znovu natáhnout podle představ.

Vybírejte si podle vzorníku

Výběr konkrétní barvy je nutný podle reálného vzorku. Nerozhodujte se jen podle fotografie v papírovém vzorníku nebo podle vyobrazení na počítači. Odstín může být mírně zkreslený. Mezi některými barevnými provedeními je navíc dost minimální rozdíl, což se jen velmi těžko přenáší na papír či monitor. Výrobci nabízejí různé podoby vzorků. Buď jde o odsypané kamínky bez pojiva v ampuli, nebo o natažený vzorek na podkladu. Odstín na rozdíl od obrázku je odpovídající. U vícebarevného marmolitu se vždy dodržuje přesný poměr pro míchání jednotlivých barev.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.