Dům a Zahrada

Plot ze ztraceného bednění – návod od výkopu až po hydroizolaci

Ztracené bednění se používá na stavbu základů, bazénů, opěrných zídek i plotů. Betonový plot ze ztraceného bednění je hodně pevný, odolný povětrnostním podmínkám, vlhku, mrazu, slunci i dalším vnějším vlivům a má dlouhou životnost. Podívejme se, jak při stavbě plotu ze ztraceného bednění postupovat.

Základy, plot a jeho vzhled

Ze ztraceného bednění lze postavit základy plotu i plot samotný. Dáte tak vyniknout přirozenému šedému vzhledu betonu. Plot ze ztraceného bednění můžete také omítnout libovolnou omítkou, anebo jej nechat zarůst popínavými rostlinami. V této souvislosti také zvažte živý plot, který by se vám do zahrady také mohl hodit.

Jaký beton použít pro stavbu plotu ze ztraceného bednění

Konstrukce plotu je mimo jiné vystavena dešti a mrazu, proto pro stavbu plotu zvolte beton pevnostní třídy C25/30 se stupněm vlivu prostředí XF1. Současně vyžaduje opěrná zeď ze ztraceného bednění výpočet množství betou. Konkrétní hodnoty pro výpočet spotřeby betonu na vybetonování plotu najdete v technickém listu.

Zemní práce pro stavbu plotu

Nejprve určete, kudy plot povede. Stavba základů pro betonový plot začíná výkopovými pracemi. Práci vám usnadní bagr. U elektroměrové skříně, kde je rozvod elektřiny, ale i vody, odpadu či plynu, výkop proveďte ručně za pomocí krumpáče, rýče, lopat a koleček na odvoz zeminy. Pomocí nivelačního přístroje nebo hadicové vodováhy vytyčte výšku plotu a směr vytyčte kolíky a provazy.

Výkopové práce a hloubka základů pro plot

Vytvořte pevný základ pod plot. Výkopové práce základů proveďte do nezámrzné hloubky 60 až 80 cm pod povrch. Šířka spáry na klasický plot ze ztraceného bednění je 65 až 70 cm. Pro opěrnou zeď volte její šířku 85 až 90 cm. Pro srovnání použijte jemné kamenivo zvané kačírek. Výkop srovnejte do roviny a zhutněte.

Pokládka drenážní potrubí kolem plotu ve svahu

Zejména kolem plotu ve svahu a ve vlhkých oblastech do výkopu umístěte drenážní trubku k odvodnění pro ochranu plotu před vlhkostí. Drenážní trubku pokládejte na vrstvu kačírku a geotextílii nataženou přes svah. Napojte ji do kanalizace a zasypte kačírkem. Dno vyložte 5 cm silnou vrstvou podkladního betonu.

Pokládka tvárnice ztraceného bednění a armování základové konstrukce plotu

Následuje pokládka první bednící tvárnice. Šalovací tvárnice ztraceného bednění do sebe zapadají zámky. S vodováhou tvárnice srovnejte gumovým kladívkem. Po vyskládání první řady nechte podkladní beton 24 hodin vyzrát a ztuhnout, pak pokračujte druhou řadou. Na ztracené bednění plot vyztužte. Na každou řadu tvárnic podélně položte betonářskou ocel neboli armaturu o průměru 10 až 16 mm.

Vylití betonu do ztraceného bednění

Nejdříve namíchejte drenážní beton. To uděláte úplně stejně, jako byste chtěli namíchat obyčejnou betonovou směs (písek, cement, voda a kamenivo). Použijte k tomu míchačku a nebo míchadlo (Doporučujeme osvědčené značky Makita, Fieldmann, Güde). Konstrukci vylijte drenážním betonem, který propouští vodu. Ta se díky tomu uvnitř nehromadí, nezamrzne a konstrukce nepopraská. Mezerovitý beton má více mezer a neuzavřených pórů díky malému obsahu jemnozrnných složek. Propustný beton tvoří směs cementu, hrubého kameniva, vody, příměsí a přísad. Porézní struktura umožní i průchod vzduchu konstrukcí. Kladivem vtlučte svislou výztuž a konstrukci zakryjte fólií proti dešti. Beton nechte tvrdnout 24 hodin.

Hydroizolace základu plotu

Hydroizolace základy oddělí od samotného plotu. K dispozici jsou materiály s různou nasákavostí. Zakoupit si můžete třeba už připravená tekutý asfalt. Na základ se také pokládá lepenka, nahřeje se let lampou a tím se lepenka přilepí k základu. Hydroizolace plotu z tekuté lepenky se provádí za pomocí práškové hmoty smíchané s vodou podle návodu, vylévá se na povrch základu a roztírá stěrkou.

Kdy je nutná dilatace

U plotů a zdí delších než 6 m je nutné dilatace základu i plotu. Po zmíněných 6 m přerušte pokládku na vazbu, kameny srovnejte do svislé spáry a vložte například polystyren o síle 1 cm. Konstrukce bude mít při vysychání a zrání prostor si sednout a nepopraská. U delších zídek a plotů zvažte vhodný výběr vjezdové brány.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.