Pro kutily

Jak přivrtat poličku na knihy? Je to snadné

Pokud jste si právě zařídili nový dům nebo byt, nábytek je na místě a doděláváte jen drobnosti, možná už vám chybí jen navrtat poličky na knihy. I tato běžná domácí práce však může být větším oříškem i pro příležitostného kutila. Jak postupovat při vrtání poličky a na co si dát při jejím připevňování na stěnu raději pozor?

Než se pustíte do práce

Pokud jste plni odhodlání a těšíte se, jak už dnes bude polička na stěně viset, připravte si napřed vše potřebné. Než vytáhnete kufřík s nářadím, zastavte se a rozmyslete si, jak celou práci provedete. Existuje totiž hned několik faktorů, které musíte předem při věšení poličky na stěnu zohlednit. Zaměřte se na zeď, na kterou chcete poličku umístit. Té musíte přizpůsobit výběr hmoždinek a kotev.

Jakou máte doma zeď

  • Běžné zdivo – plná cihla či tvárnice – do běžného cihelného zdiva je třeba použít hmoždinky o délce minimálně 50 mm. Pokud zvolíte kratší, hroz vám, že se polička uvolní, nebo nebude držet, obzvláště pokud na ní budou těžké knihy.
  • Sádrokarton – klasické hmoždinky vám v něm vůbec nebudou držet a pro vrtání přímo do sádrokartonu se používají speciální hmoždinky.
  • Pórobeton – jako třeba Ytong – běžným hmoždinkám neposkytne potřebnou oporu, takže opět raději sáhněte po speciálních hmoždinkách.

Nářadí a nástroje, bez kterých se neobejdete

  • vrtačka
  • šroubovák nebo aku šroubovák
  • vodováha
  • metr
  • tužka
  • vruty a hmoždinky

Vrut by měl být dostatečně velký, aby lehce prošel dírami. Délku a průměr vrutu určuje velikost hmoždinky. V domácnostech se obvykle používají hmoždinky číslo 4 až 8. Přizpůsobte jejich velikost zdivu i velikosti a nosnosti police.

Instalace poličky na zeď

Nejprve si vše důkladně přeměřte. Rozmyslete si hlavně výšku, ve které bude police na zdi viset. Na spodní straně police si změřte rozpětí konzol. Vyberte si místo na stěně, kam chcete poličku přivrtat, a pak si tužkou poznačte, kde je třeba vyvrtat otvory. Abyste měli jistotu, že budou oba otvory ve stejné výši, použijte k tomu vodováhu. Pak se můžete pustit do samotného vrtání. Vrtejte vždy na celou délku vrtáku. Vrták se musí shodovat s délkou vrutů a hmoždinek. Na závěr důkladně přišroubujte polici k oběma konzolám.

Na co si dát pozor

U stěn z materiálů, jako je dutá cihla a sádrokarton, zvolte odpovídající hmoždinky nebo kotvy, protože v ní obyčejné hmoždinky nedrží. V sádrokartonových příčkách dřevěná výztuha, která vám umožní montáž a zavěšení polic. Pro vrtání přímo do sádrokartonu se používají speciální závěsné systémy. Pokud máte doma duté cihly, případně lehké tvárnice z porézních materiálů, jako je Ytong, sice vám dům perfektně izolují, ale běžným hmoždinkám potřebnou oporu neposkytnou. Sem zvolte speciální hmoždinky doplněné chemickou kotvou.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.