Pro kutily

Jak na odhlučnění stěny?

Občanský zákoník přinesl po občanských sporech pojem „míra přiměřených poměrů“. Opět si to každý vykládá po svém. Další info najdete v obecní přihlášce, která vymezuje noční klid mezi desátou hodinou večerní a šestou hodinou ranní. Jsou-li sousedé v tomto období hluční a nereagují na upozornění, lze zavolat městskou policii.

Někdy vás ale sousedé nebo hlučná ulice ruší i mimo noční klid. Potřebujete se po noční vyspat a u sousedů pláče dítě nebo někdo cvičí na housle. Z jedné strany proniká ždímající pračka, vysavač, hlučná hudba, z druhé hádka a shora nesnesitelný dupot. Je to o nervy a je nutné odhlučněním bytu. Bude vás to stát nějaký obnos peněz, ale myslete na své zdraví.

Tip: Myčka na nádobí, praktický pomocník, bez kterého se neobejdete

Jak na odhlučnění

Je třeba vybrat správnou metodu a materiál zvukové izolace. Záleží i na kvalitě provedení. Odborníci doporučují se současně zaměřit na stěny, podlahu, stropy, okna a dveře. Hluk se přenáší po celé konstrukci a dílčí odhlučnění nemá velký význam. Je dobré se obrátit na odborníka, aby s výběrem vhodného řešení pomohl. Kročejová neprůzvučnost ukazuje, kolik hluku se šíří po konstrukci do sousedních bytů a limit je stanoven na 55 dB. Vzduchová neprůzvučnost ukazuje, kolik hluku šířeného vzduchem a přes zeď nebo strop jej pohltí. Limit je stanoven na 53 dB.

Odhlučnění oken a dveří

Od hluku z ulice pomůže výměna oken. Vybírejte s ohledem na tepelně-izolační vlastnosti i hlukovou izolaci, tzv. neprůzvučnost.

Odhlučnění stropů

V bytových a panelových domech je potíž zvuk prostupující přes stropy a zdi. Ideální je, aby si soused odhlučnil podlahu a vy strop. K odhlučnění stropu přispějí sádrokartonové podhledy. Je vhodné je doplnit izolací v podobě minerální vlny nebo polystyrenu. Odhlučníte kročejový hluk jako dupání a kroky. Použijte speciální akustický podhled, který se upevňuje pomocí silenblokových závěsů.

Odhlučnění stěn

Pokud vedle hraje nahlas televize a probíhají hádky, budete uvažovat o odhlučnění stěny. Jde o speciální desky nebo akustické předstěny izolující hluk, které na stěnu připevníte. Uberete si tím jen několik centimetrů prostoru.

Volba materiálu

Na strop lepíme sádrokartonové podhledy kombinované s minerální vlnou. Lze zvolit polystyrenové desky. Z přírodních materiálů můžete požít korkové obložení s celulózovou izolací. Má trochu vyšší cenu. Speciální akustické předstěny jsou nejčastěji z hliníkových profilů.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.