Dům a Zahrada

Tipy kdy a jak stříhat živý plot?

Mít krásný živý plot je snem mnoha z nás. Díky stříhání nám živé ploty houstnou, dostávají pěkný tvar a vytvářejí velmi praktické, pěkné a ochranné stěny. Podívejme se, kdy a jak své živé ploty stříhat.

Tvarované živé ploty jsou velmi ideální zejména do rodinných zahrad. Pokud jde o nízké živé ploty, ty se vysazují zejména do menších, otevřených předzahrádek, nebo nám oddělují záhony. Můžeme pěstovat i mnohem vyšší ploty, které jsou však současně i mnohem náročnější na údržbu. Na výběr pak máme druhy listnatých, opadavých, stálezelených i jehličnatých keřů. Jaké si vybereme, je třeba si zvolit už při založení zahrady.

Volně rostoucí živé ploty

Pokud jde o volně rostoucí živé ploty, jsou v dnešní době stále více oblíbené a vysazují se zejména na venkově. Musíme ale počítat i s tím, že nám zaberou mnohem více místa, než je tomu u tvarovaných keřů na živé ploty. Při výběru těch správných rostlin tak dejte přednost otužilým dřevinám, které jsou méně náročné na pěstováním. Měly by mít hustším větvení, pěkné olistění a oceníte i zajímavé květy či plody. Pro volně rostoucí živé ploty se nehodí dřeviny, které často tvoří odnože.

Vhodná doba na stříhání živých plotů

Živé ploty se začínají stříhat nejdříve 2 roky po výsadbě na trvalém stanovišti. Ideálním obdobím pro stříhání opadavých dřevin je červen a říjen. Pokud jde o souvisle hustě rostoucí živé ploty, můžeme je stříhat i vícekrát do roka a přidáme třetí stříhání v srpnu. Podobně stříháme i neopadavé dřeviny pro živý plot. Jehličnany lze zkracovat jednou v roce, nejlépe koncem června nebo počátkem července.

Jak stříhat živé ploty

Tvar a rovinu živého plotu si můžeme naznačit pomocí napnutého provázku, který umístíme na začátek a na konec živého plotu do stejné roviny. Vhodným zahradním nářadím pro tvarování živých plotů jsou podle typu a stáří plotu nůžky nebo si pomůžeme mechanikou. Přístroje mají také odlišnou délku lišt, odlišnou vzdálenost nožů a liší se podle výkonu motoru. Na trhu je také velký výběr plotových nůžek. Mohou bát elektrické, akumulátorové i benzínové. Krátké lišty se hodí na velmi přesné tvarování keřů. Dlouhé lišty u plotových nůžek využijete na úpravu větších ploch.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.