zimni zahrada
Dům a Zahrada

Jak připravit zahradu na zimu?

Příprava zahrady na zimu rozhodne, v jaké kondici se vaše zahrada ocitne na jaře. Poradíme vám, co všechno je třeba před zimou udělat, aby zahrada a zahradní domky přečkaly zimu bez poškození.

Nejprve posekejte trávník a zvyšte si pojezd u sekačky. Dosejte řídká místa, postříkejte trávu prostředkem proti plísním a přihnojte jemným kompostem. Shrabejte listí, ať se na trávníku netvoří holá místa a nemnoží škůdci. Kromě listů z ořechů lze dát listí na kompost. Sekačku listí zároveň i podrtí. Zryjte záhony, jakmile z nich sklidíte všechnu úrodu. Zaryjte do země i zbytky rostlin s trochou hnoje pro obnovení živin v půdě. Nehnojte místa, kam budete sázet z jara mrkev. Nemá to ráda.

Stromky a růže

Vysázejte na podzim stromky. Jde o ten nejlepší čas pro sázení ovocných stromků i keřů. Vykopejte si vždy dostatečně hluboké jámy, dejte do nich kvalitní půdu a hnojivo. Stromky zasaďte, aby očko roubu bylo vždy nad zemí. Ostříhejte růže, aby nevymrzly. Zkraťte je na 5 až 8 oček od kořene. Poslední má směřovat ven z keře. Před mrazem je navíc raději přihrňte zeminou a přikryjte chvojím. Vysázejte cibuloviny a nezapomeňte na narcisy, tulipány, hyacinty, mečíky či modřence. Do zimy stačí pěkně zakořenit.

Kompost a hnojivo

Z rostlinných zbytků založte kompost. Pro zneškodnění semen plevelů jej udržujte vlhký. Trávník před zimou přihnojte podzimním hnojivem, které má nižší obsah dusíku a vyvážený poměr draslíku i hořčíku. Pak trávník přes zimu nevymrzá a je odolnější proti plísním. Všechnu úrodu dobře uskladněte do sklepa. Je třeba zazimovat i domek na zahradě.

Zahradní domky

Aby voda nezamrzla, nezapomeňte na vypuštění vody. Pokud by voda totiž zmrzla, zvětšila by objem a poničila potrubí, bojler či topení. Pro zvýšení odolnosti proti zamrznutí, stačí kuchyňská sůl. Dřevěná okna se skleněnou výplní zkontrolujte, aby sklo v rámu drželo. Zabezpečte okna uzamykatelnými okenicemi a na dveře dejte kvalitní zámek. Zkontrolujte střechu, aby do chaty nezatékalo. Okapy vyčistěte, aby mohla voda správně odtékat. Zkontrolujte také hromosvod a komín, pokud jde o větší chatu. Pokud chcete používat chaty i v zimě, uvažujte o vhodném vytápění zahradního domku.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *