Péče o kávovary
Interiér

Oprava domácích kávovarů. Tohle je 5 nejčastějších závad a návod, jak je vyřešit svépomocí 

Kávovar nefunguje tak, jak má? Přinášíme 5 nejčastějších problémů a tipů, jak je rychle a efektivně vyřešit. Dobrou zprávou je, že se z velké části jedná o potíže způsobené usazeninami z kávy nebo mléka. Nakonec vám poradíme, jak se o kávovar starat, abyste minimalizovali riziko závad. Ušetříte peníze, starosti – a káva bude chutnat ještě o něco více.

Z kávovaru neteče voda

A jakékoliv další vodní problémy má na svědomí vodní kámen. Riziko výrazně roste ve chvíli, když máte doma tvrdou vodu a nepoužíváte vodní filtr. Pokud ve svém kávovaru objevíte vodní kámen, je potřeba provést kompletní odvápnění. Nové modely vám problém ohlásí na displeji a pomocí jediného tlačítka se postarají o dekalcifikaci (u starších modelů to budete muset vyřešit manuálně). Veškeré návody na odvápnění najdete v příručce od výrobce i všude na internetu. Pozor, jestliže problém neřešíte včas a usazeniny se vymknou kontrole, za opravu můžete dát až tisíce korun.

Mléčná tryska nefunguje

Chtěli jste si udělat cappuccino, ale tryska na výrobu mléčné pěny nefunguje? Zkuste ji vyšroubovat a podívat se dovnitř. Problém obvykle vězí v jejím zanesení. Při každém používání se v jejích útrobách usazují zbytky mléka, a pokud se pravidelně nečistí, dřív nebo později se průchod kompletně ucpe. Moderní modely mají speciální program na čištění mléčných cest, u starších modelů to budete muset udělat ručně. Nezapomeňte se podívat, jaké přípravky použít – výrobce většinou doporučuje řadu odmašťovacích přípravků (speciálně určených pro kávovary).

Péče o kávovary

Kávovar protéká

Nacházíte pod svým kávovarem často loužičku vody? S největší pravděpodobností je zanesená odtoková hadička, proto voda hledá cesty ven jinudy – například závity a dalšími malými škvírami. Tento problém naštěstí rychle vyřešíte, a to obyčejným vyčištěním. Stačí vylít obsah vaničky pod odkapávací plochou a propláchnout hadici. Za jejím ucpáním většinou stojí lógr, který se v hadici hromadí a ztěžuje průtok vody.

Kávovar hlásí chybový kód

Nové modely kávovarů jsou naprogramované tak, aby vám na displeji ukázaly, co přesně potřebují. Jedná se o takzvané chybové kódy, které se u každého kávovaru/značky liší. Nejčastěji značí například vodní kámen, ucpaný mlýnek na kávu, špatně nasazenou spařovací jednotku, přehřátí přístroje nebo zablokovanou kapsli. Význam chybového kódu najdete v manuálu od výrobce, ale také online.

V šálku plavou zrníčka kávy

Našli jste ve svém šálku zrníčka kávy? Příčinou je obvykle opotřebované těsnění, které se poškodilo v důsledku vysokého tlaku a teploty. Pokuste se těsnění vyndat a co nejpečlivěji ho vyčistit pomocí kartáčku, aby na něm nebyla nalepená žádná kávová zrnka. Pokud objevíte, že je na nějakém místě protržené, pak rovnou kupte nové. Tento náhradní díl vás přijde jen na pár stovek korun.

Pravidelná údržba je klíčem k dobré kávě a bezporuchovému provozu

Pravidelná péče o váš kávovar vám přinese samé benefity – šetříte energii, snižujete riziko závad a dobrou kávu si budete moci dopřávat ještě déle. Do základní údržby patří například čištění/výměna vodních filtrů, čištění spařovací jednotky, mléčných cest, odvápnění nebo kontrola těsnění. Drtivou většinu procesů zvládnete sami, nicméně máte vždycky možnost oslovit servis, aby kompletní údržbu provedli za vás.

Péče o kávovary

V případě poruchy pak stačí pořídit náhradní díly do kávovaru, které jsou nejen levné, ale navíc dobře dostupné. Mezi nejčastěji měněné součástky se řadí například čerpadlo, filtr nebo sítko.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *