Pro kutily

Jak na odvětrávání koupelny?

Koupelna je v domácnosti místností s nejvyšší koncentrací vlhkosti. Je třeba vlhkost eliminovat stejně jako její kondenzaci a zabránit případnému vzniku plísní.

Abychom eliminovali kondenzaci vlhkosti a snížili na minimum vznik plísní, musíme zvolit vhodné obklady, ošetření povrchů a zajistit co nejlepší odvětrání zejména v případě starších domů, ale i u novostaveb.

Tip: Jak položit dlažbu v interiéru?

Jak zajistit ventilaci

Správné odvětrání vlhkých prostor je důležité, protože ovlivňuje celkovou kvalitu bydlení i náš zdravotní stav. Nezdravé klima je příčinou bolestí hlavy, únavy i poruch dýchání. Ventilace má zajistit přívod čerstvého vzduchu, odvádět vydýchaný vzduchu a vlhkost, ochlazovat nebo ohřívat místnost. Pokud jde o rekuperační systém, lze navíc využít teplo z odpadního vzduchu. Je nutné, aby ventilace byla schopná přivádět dostatečný objem vzduchu bez průvanu a s nízkou hlučností.

Úskalí ventilace

Uvažujte i o hospodárnosti systému. Někdy je nutno řešit vlhkost a její odvádění i kondenzaci odváděných vodních par v prostoru větrací soustavy. S tím se potýkáme u konstrukcí s nezateplenou půdou bez tepelné izolace větrací soustava. V zimním období se teplé páry na chladných stěnách soustavy sráží a stékají zpět. Pak je lepší větrací soustavu zateplit a zabránit kondenzaci. Odvětrávání koupelen a WC je přirozené a nucené.

Možnosti odvětrávání

Nejjednodušší je přirozená ventilace, jako je okno ve stěně, střešní okno nebo přes ventilační klapku. U bytových jader v panelových domech žádná okna být nemohou a nastupuje nucená ventilace. Větrání pomocí elektrického ventilátoru s vývodním potrubím do exteriéru domu vede přes strop a střechu nebo obvodovou stěnu. Prostup trubky zdí se musí dobře zaizolovat, aby nevznikl tepelný most. Elektrický ventilátor lze spínat ručně nebo přes spřažené spínání s osvětlením se zpožďovačem, kdy ventilátor sepne současně s rozsvícením světla a vypne minutu po zhasnutí.

Moderní stavby

U nízkoenergetických a pasivních domů větrání zajišťuje zabudovaná rekuperace vzduchu. Objekt je nuceně odvětráván a využívá tepla z odváděného vzduchu. Odvětrávací systémy lze mít i na klíč. Mohou korespondovat se střešní krytinou nebo jde o samostatná zařízení pro odvětrávání koupelen v novostavbách i v rekonstruovaných objektech. Jednopotrubní odsávací podtlakový systém přirozeně přivádí venkovní vzduch do objektu a nuceně odvádí odpadní vzduch. Proudění vzduchu zabezpečují ventilátory, které vnitřní vzduch nasají a vytvoří v místnosti mírný podtlak.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.