Pro kutily

Čištění pračky octem – účinný postup

Všechny spotřebiče potřebují pravidelnou péči. Usazuje se v ní špína, aviváž, mastnota, zbytky pracího prášku a vodní kámen. Zhoršuje kvalitu praní a způsobuje problémy s jejím chodem. Hůř pere a je třeba pračku pravidelně čistit. Každý elektrický spotřebič si jednou za čas zaslouží generální údržbu a zejména na těžko přístupných místech. Automatická pračka lze ale vyčistit velmi snadno.

Čištění octem a sodou

Na vyčištění pračky si připravte ocet, může být bílý bez přidaných barviv, který lze nahradit bělidlem. K tomu si vezměte sáček prací sody, starý zubní kartáček a utěrku z mikrovlákna. Nejdříve vyperte naprázdno. Do přihrádky na prací prášek nasypejte půl hrnku sody a do máchání dejte místo aviváže ocet. Nastavte si pračku na nejdelší cyklus a současně i na nejvyšší teplotu a pak jednoduše spusťte program. Nechte ji pak odmočit několik hodin. Ještě než prací cyklus přejde do fáze máchání, nejprve jej přerušte, nechte pračku uvedenou v pohotovostním režimu a nevypouštějte vodu. Nechte ji tak klidně přes noc. Dejte si pozor, ať se nedá pračka otevřít, když je plná.

Opakování čištění s použitím octa

Pak znovu spusťte program a nechte cyklus doběhnout. Vnitřek pračky bude lesklejší a přihrádka na aviváž bude vyčištěná octem. Aby v pračce žádná špína nezůstala, důležité je opláchnutí a vyplavení uvolněných nečistot. Zopakujte postup s praním naprázdno, jen použijte polovinu octa bez sody a dejte jej rovnou do. Proces už nemusíte přerušovat. Pokud nemáte snadný přístup ke všem stěnám pračky, raději zavřete vodu, pračku odpojte, odsuňte ji od stěny, vyčistěte ji v zadní části, současně i zametete a vytřete podlahu.

jak vyčistit pračku
 

Fáze čištění pračky

Vyjměte zásuvku na prací prostředky a opláchněte ji sprchou ve vaně. Odstraňte usazeniny a ty zbylé dočistěte starým zubním kartáčkem. Špína povolí sama mechanickým čištěním a čistící přípravky nejsou třeba. Nezapomeňte vyčistiti také otvor, kam se zásuvka zpět umisťuje. Vyčistěte i těsnění kolem dvířek pračky, kde jsou často vlasy a nečistoty. Zkontrolujte těsnění po celém obvodu a nakonec vytřete vlhkou utěrkou. Na přední straně dole je panel skrývající filtr na vypouštění. Otevřete jej, filtr zkontrolujte a vyčistěte. Najdete tu poklady vypadlé z kapes a upadnuté knoflíky. Zubním kartáčkem vyčistěte spáry a drážky i zvenčí. Vytřete do sucha a máte hotovo.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.