Dům a Zahrada

Jak vyměnit olej v sekačce?

Stejně jako u motoru auta je třeba občas vyměnit olej i v motoru sekačky na trávu. Pojďte se s námi podívat, jak postupovat. Jistě to zvládnete sami, není to tak složité.

Jak často měnit olej v sekačce na trávu

Většina sekaček na trávu vyžaduje výměnu oleje každých 20 až 50 hodin provozu. V návodu je vždy přesně uvedeno, jak často je vhodné olej ve vašem typu sekačky měnit. Výměna oleje v sekačce by měla být každopádně prováděna každoročně vždy při sezónní údržbě vaší sekačky na trávu. V rámci sezóny a potřebných prací se podívejte, jak připravit zahradu na zimu, abyste na nic nezapomněli.

Pokud nebudete intervaly pravidelné výměny oleje dodržovat, mohlo by dojít k poškození motoru i k poškození dalších částí sekačky. Dbejte tedy na pravidelnost, ať můžete dle potřeby sekat trávu na zahradě.

Jak vyměnit olej u sekačky na trávu

Nejprve zahřejte motor sekačky na trávu tak, že ji na pár minut uvedete do provozu. Tím se zahřeje i olej. Právě toto zahřátí oleje jeho výměnu usnadní a bude také mnohem snazší dostat veškerý starý olej ze sekačky na trávu pryč.

Následně důkladně očistěte okolí plnicího otvoru čistou tkaninou od všech nečistot. Pak si připravte vhodnou nádobu na zachycení starého oleje. Odstraňte víčko plnicího otvoru oleje, nakloňte sekačku na stranu a vylijte z ní všechen starý olej do přichystané nádoby. Nechte ze sekačky odkapat všechen starý olej.

Jakmile všechen starý olej odteče, nalijte do nádržky nový olej. Při doplňování oleje vždy pravidelně kontrolujte hladinu pomocí měřáku, aby při dolévání oleje nedošlo k přelití. Nakonec pečivě uzavřete plnicí otvor oleje víčkem a vše je hotovo.

Jak vyměnit olej u sekačky na trávu s olejovým filtrem

Nejprve si opět zahřejte motor i olej v sekačce. Připravte si vhodnou malou nádobku, která se vám vejde pod olejový filtr. Jakmile jej totiž odšroubujete, starý olej se ihned vylije. Těsnění nového olejového filtru nejprve potřete olejem. Tenká vrstva oleje zajistí mnohem lepší těsnost. Namontujte nový olejový filtr místo toho starého a pevně jej utáhněte. V této fázi můžete doplnit nový olej.

Jaké má být množství oleje v sekačce na trávu

Přesné množství oleje do sekačky, který budete při jeho výměně potřebovat, najdete v návodu k použití. Při výměně oleje dávejte pozor, aby nedošlo k přeplnění nádržky a stav hladiny oleje pravidelně kontrolujte, ať je stále dostatek.

Co dělat, když je v sekačce na trávu naopak moc oleje

Pokud je v sekačce na trávu naopak příliš mnoho oleje, může díky tomu dojít k poškození motoru a při jeho úniku může navíc dojít i k poškození dalších částí sekačky. Pokud se vám tedy stane, že je ve vaší sekačce příliš mnoho oleje, nejprve odšroubujte víčko nádrže a přebytečný olej následně vypusťte. Olej zachyťte do vhodné nádoby a sekačku také důkladně vyčistěte. Po vypuštění oleje současně vyměňte olejový filtr za nový.

Pokud už k úniku oleje do vnitřku sekačky došlo, nechte opravu raději na odborníkovi a odvezte sekačku do servisu. Přeplnění sekačky olejem lze zabránit tím, že si v návodu přečtete, kolik oleje je nutné do sekačky na trávu dolévat. Při likvidaci starého oleje a filtrů přihlédněte ke správnému třídění odpadu.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.