Jak vylepšit svoji zahradu
Dům a Zahrada

Tipy pro vylepšení zahrady. Vytvořte si svou oázu klidu

Všichni majitelé domů se zahradou mají obrovské štěstí. Hodně lidí v menších městech má také zahrádku na kraji města, kde si mohou vytvořit oázu klidu a pěstovat ovoce nebo zeleninu. Nezáleží na tom, jak velký je váš pozemek. Existuje několik faktorů, které pomohou dosáhnout dokonalosti na zahradě bez ohledu na to, co od ní očekáváte.

Objevte svůj styl

Každá zahrada by měla mít svůj osobitý styl. Jedině díky tomu se tam budete cítit velmi příjemně. Rozmyslete si, co od prostoru očekáváte a podle toho ho zařiďte nábytkem i rostlinami. Vybírat můžete geometrii jako na zámku, organizovaný chaos jako na vesnici nebo zahradu jako ve Středozemí. Napoví vám nejen váš vkus, ale také celkový styl vašeho domu.

Soukromí je na zahradě klíčem k odpočinku

Nikdo nechce být na zahradě pod drobnohledem sousedů nebo kolemjdoucích. Když chcete dokonalý trávník, musíte pořídit benzinové sekačky. A když chcete soukromí, musíte si zajistit na zahradě živý plot, pergolu, altánek nebo jinak kryté sezení. Hodně záleží na tom, jaký prostor máte k dispozici. Na soukromí byste se neměli nikdy zapomínat.

Soustřeďte se na barvy

Barvy určují naši náladu a atmosféru prostoru. Po nákupu rostlin potřebujete nádrže na dešťovou vodu, abyste neutráceli za zalévání. Před nákupem se musíte zamyslet, jakou atmosféru chcete na zahradě vytvořit. Barvy vám s tím hodně pomohou. Platí to nejen u květin, ale také u nábytku nebo dekorací do zahrady. Pamatujte, že např.:

  • bílá působí neurčitě,
  • žlutá přináší lehkost, svěžest a radost,
  • červená povzbuzuje všechny emoce, vzrušení a agresi (ve velkém množství),
  • fialová zvyšuje koncentraci a snižuje napětí.

Vytvořte si dokonalé místo k odpočinku

Hodně lidí si pořídí na zahradu nábytek, který je pro dané místo příliš velký. Cítí se tam potom stísněně a nepříjemně. Vždy myslete na velikost plochy pro nábytek, ale také na jeho barvu, materiál a styl. Všechno musí dokonale ladit. Na zahradě jistě snadno najdete místo také na krásné dekorace, které přitáhnou pozornost, např. pítka pro ptáky nebo květináče.

Zdroj obrázku: rh2010 / stock.adobe.com

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *