Zatravňovací dlažba
Dům a Zahrada

Sháníte vhodnou dlažbu před svůj dům? Zvažte zatravňovací!

Chcete se před domem procházet jako po měkkém koberci, ale obáváte se, že „obyčejný“ trávník by se vám při nedostatečné péči o něj mohl vymknout z ruky? Vsaďte na zatravňovací dlažbu. Ta vám zpevní zatěžovanou plochu, aniž by vás připravila o cennou zeleň. 
Nadbytek asfaltových a betonových ploch si už vybírá svou daň. Dešťová voda se na mnohých místech nemá kam vsáknout a my začínáme trpět jejím deficitem. Zatravňovací dlažba tento problém částečně vyřeší. Vegetace prorůstá přes speciální tvárnice a zeleň se všemi pozitivy tak zůstává zachována. Výhody tzv. vegetačních tvárnic však sahají mnohem dál. 

Odvodní pozemek i zpevní svah

Zatravňovací dlažba ovšem nabízí řešení i na zcela opačný problém, kterým je odvodnění nadměrně vlhkého pozemku. Ten je jinak vystaven riziku eroze půdy. Vegetační tvárnice v tomto ohledu skvěle suplují klasickou drenáž. Snadno s nimi ale zpevníte i mírný svah a přirozeně propojíte příjezdovou komunikaci s domem, zahradou či parkovištěm. 

Snadná manipulace a přirozený vzhled

Další předností vegetačních tvárnic je spolu s jejich snadnou manipulací i jejich přirozený vzhled. Výsledná zpevněná plocha navíc nijak nenaruší okolní krajinu. Poté, co zaroste vegetací, s ní naopak dokonale splyne a stane se její součástí. Vyplnit je ovšem můžete i jiným materiálem, jako je například štěrk. 

Cestičky, chodníčky i výběhy

Zatravňovací dlažba je tak ideální řešení pro zpevnění příjezdových a příchozích cest, parkovacích stání nebo podkladů pro zahradní nábytek, venkovní vířivky a malé nafukovací bazény. Snadno s nimi však vybudujete i přirozenou zahradní cestičku, chodníček či výběh pro domácí zvířata. Jejich využití je zkrátka všestranné. 

Nezapomeňte na obrubník

Součástí každé dlažby včetně té zatravňovací by samozřejmě měl být i obrubník, kterým zatěžovanou plochu nejenže opticky rozdělíte, ale také zabráníte prorůstání vegetace do míst, ve kterých již nemá co dělat. Například v nabídce společnosti Presbeton.cz, což je přední český výrobce betonových produktů všeho druhu, se setkáte s obrubníky silničními, chodníkovými a zahradními. Snadno si tak vyberete produkt, který bude co nejlépe vyhovovat vašim požadavkům. 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *