Instalace fotovoltaiky
Dům a Zahrada

Úsporná svítidla a další triky, jak ušetřit za energie

Dříve to bylo především o ekologii. V zájmu zachování naší planety potomkům je opravdu nutné zamyslet se nad tím, kolik vody, energie a dalších zdrojů používáme. Dnes však jde také o peníze.

Úsporná svítidla už doma máme téměř všichni. Co jiného se však dá podniknout? Rozhodně byste se neměli bát počátečních investic.

Výraznou úsporou jsou moderní spotřebiče

Máte doma starou ledničku či mrazák? Právě tyhle dva spotřebiče běží nonstop, a pokud se jedná o deset let staré modely, pravděpodobně jsou energeticky dost náročné. Můžete se podívat na její štítek, kolik elektřiny spotřebovává, a pak hodnotu porovnat s moderními ledničkami energetické třídy A+++. Nevyplatila by se vám investice do nové?

Nezapomeňte lednici aspoň dvakrát ročně odmrazovat, občas si vezměte nářadí, odpojte ji, odsuňte a podívejte se, zda se zezadu nenachází příliš prachu. Je to důležité pro správnou funkčnost.

Pořiďte si modernější osvětlení

LED žárovky jsou jasné, protože jejich spotřeba je oproti těm klasickým asi sedminová. Máme však na mysli ještě jiná opatření. Co třeba světelné zdroje, které se po nastaveném čase automaticky vypnou, takže když na ně zapomenete, nic se nestane? Stejně tak jsou praktické žárovky, jejichž jas se dá ovládat přes smartphone. Nemusíte doma svítit pořád na 100 %.

Regulujte doma teplo chytře

Vytápění je jednou z největších položek za provoz domácnosti. Dnes už je docela běžné si topení nastavovat časově. Spustit ho můžete třeba hodinu před návratem z práce, když na víkend odjíždíte, také topit nemusíte.

Začněte si vyrábět vlastní energii

Za zvážení stojí fotovoltaika. V posledním roce je o ni enormní zájem. Je cenově dostupná, sice jde o investici do začátku, ve finále vám ovšem nemálo uspoří. Budete částečně soběstační, a tedy imunní vůči výkyvům cen energií.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *