Dům a Zahrada

Lobelka – sázení, pěstování, množení a přezimování

Lobelku můžete pěstovat jako letničku v truhlíku i jako trvalku na záhoně. Může růst vzpřímeně až do výšky 1,5 m, nejmenší druhy jsou vysoké pouze 10 cm. Letničky jsou většinou menší než trvalky. Bohaté větvení rostlinám zajistíte pravidelným zaštipováním vrcholů.

Množení

Lobelku si můžete na jaře koupit v květinářství či zahradnictví a pěstovat jako letničku. Zakoupíte vzrostlé sazenice, které si dáte do truhlíku. Pokud chcete zvolit výsev, měli byste ji vysévat během měsíce ledna, nejpozději v průběhu února nebo března. Zvolte substrát pro výsev. Než rostlinu vysadíte do květináče, musíte ji nejprve přepichovat do sadbovačů a pak několikrát za sebou přesadit. Substrát zvolte speciálně určený pro balkonové rostliny. Vytrvalé druhy lobelek množíme na jaře dělením trsů nebo v létě řízkováním. Řízky namočené do stimulátoru dobře koření.

Sázení

Lobelky můžeme pěstovat společně s dalšími okrasnými květinami, jako jsou surfinie, petunie, pelargonie a další známé letničky. Ven ji dávejte až ve chvíli, kdy nehrozí mrazy. Stanoviště by mělo být slunečné a dostatečně chráněné před větrem. Optimální je jižní a jihovýchodní orientace. Teplota by neměla klesnout pod 20 °C a po odkvětu rostliny seřízněte.

Pěstování

Na zahradě by měla být půda bohatá na humus. Rostliny hnojte začátkem května a pak přihnojujte hnojivem pro kvetoucí balkonové letničky. Po prvním odkvětu je rostliny seřízněte o 1/3 pro podporu dalšího kvetení, které přetrvává do začátku října v závislosti na počasí. Lobelka vyžaduje vydatnou zálivku, ale ne přemokření. Občas ji nechte jemně vyschnout, ale ne přeschnout.  Lobelka je náchylná na plísňové choroby. Pokud se objeví, ostříhejte a postříkejte ji postřikem na plísňové choroby. Kontaktní fungicid má i preventivní účinek proti padlí a hubí svilušky.

Přezimování

Letnička u nás nepřezimuje, ale trvalkové druhy jsou plně mrazuvzdorné. Proto si vždy ověřte, jaký si pořizujete druh. Některé z nich si tady popíšeme.

Letničky:

 • Lobelia erinus – lobelka drobná – rostlina 10 až 15 cm vysoká, z větvených stonků vyrůstají drobné listy světle zelené nebo načervenalé barvy, drobné květy mají modrou, bílou nebo fialovou Existují různé druhy:
  • Cambridge Blue – světle modrá
  • Blue Pearl – modrá
  • White Lady – bílá
  • Rosamund – růžová s bílým očkem
  • e. Pendula – Blue Cascade – jasně modrá
  • e. pendula – Lilac Fountain – jemné lila

Trvalky:

 • Lobelia fulgens – kvete od července do září červeně. Druh:
  • Queen Victoria – až 90 cm vysoká s výrazně rudými květy
  • Cardinalis – menšího vzrůstu s většími červenými květy
  • Siphilitica – s modrými květy, vhodná na stinné stanoviště
  • Speciosa – kvete od srpna do října červenými, růžovými nebo fialovými květy

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.