terasa-odpocinek
Trendy v bydlení

Jak zařídit terasu, aby byla místem pohody a odpočinku

Konečně jsme se dočkali teplých letních dnů, které přímo vybízí k přátelským setkáním i odpočinku na terase po západu slunce. Ať už venkovní terasu naplno využíváte, nebo její realizaci teprve plánujete, vyšperkujte ji k dokonalosti a proměňte v oázu klidu, pohody a relaxace. Jak zařídit terasu, na které bude radost odpočívat? Robert Adam ze StoneGallery.cz pro vás několik tipů.

Promyslete, jakým způsobem budete terasu využívat

Návrh venkovní terasy by měl vycházet z potřeb uživatelů a způsobu jejího využití. Neexistuje univerzální návod, každý má totiž jiné požadavky, které je potřeba zohlednit. Než se pustíte do realizace nebo proměny terasy, položte si tyto otázky:

  • Kolik osob bude prostor terasy využívat?
  • Bude terasa využívána především dopoledne, odpoledne, nebo večer?
  • Chcete na terase také grilovat, pořádat venkovní párty nebo oslavy?
  • Má terasa zajistit pohodlné posezení i v deštivém či chladném počasí?
  • Kolik úsilí chcete věnovat do údržby a čištění prostoru terasy?

Až si na otázky odpovíte, výběr zařizovacích předmětů, doplňků i materiálů pro vás bude jednodušší. Možná zjistíte, že nebudete potřebovat tolik zahradních židlí, než kolik jste původně plánovali. Možná také dojdete k poznání, že bez pořádného zastřešení terasy se prostě neobejdete.

Zvolte dlažbu, která do okolního prostředí zapadne

Podlahová krytina na terase ovlivňuje vzhled i funkčnost. Vedle tradičních dřevěných a betonových teras jsou stále vyhledávanější terasové dlažby, které vynikají dlouhou životností a minimálními nároky na údržbu.

I v kategorii dlažeb na terasu však narazíte na výrobky různé kvality, stejně tak na typy náročnější na údržbu. Jak dlažbu vybírat? Na to jsme se zeptali designérky Báry Ferencové: „Vždy byste se měli řídit tím, kam jsou dlažby nebo obklady určeny. Určitým znakem kvality může být cenová relace, ale není to tak vždy,“ odpovídá. Vzápětí pak dodává, že důležité jsou reference i kvalita výrobků a služeb poskytovaných prodejcem, nebo výrobcem.

terasa

Na terasu rozhodně používejte venkovní dlažby, které si poradí s vysokými teplotami, mrazem či deštěm. Vhodné jsou typy s protiskluzovou úpravou, které minimalizují riziko uklouznutí. Bezpečnost při pohybu na terase je totiž zásadní.

Bytelný zahradní nábytek zajistí pohodlí

Nedílnou součástí venkovní terasy je zahradní nábytek. Obloukem se vyhýbejte levným plastovým židlím a stolům – volte materiály, které něco vydrží. Kromě nábytku z přírodního či umělého ratanu jsou stále vyhledávanější robustní hliníkové zahradní židle a stoly, které zajistí komfort při odpočinku a vydrží i extrémní počasí.

Ozdobte terasu dekoracemi a nezapomínejte na osvětlení

Terasa musí na pohled působit útulným a uklidňujícím dojmem. Atmosféru prostoru podtrhnete zakomponováním vkusných dekorací, které by měly být vyrobené ideálně z přírodního materiálu. Terasám sluší doplňky z kamene, dřeva či proutí.Chcete-li na terase odpočívat i večer nebo v noci, nezapomeňte na zahradní osvětlení. Vyhněte se ostrému zdroji světla a upřednostněte několik méně výkonných svítidel, které prosvětlí prostor terasy a navodí komorní atmosféru. Dobrou volbou jsou také zahradní svítilny na lampový olej, jejichž plamen vytvoří romantické a pohodou naplněné prostředí, které k létu zkrátka patří.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *