dřevník z patet
Stavba

Jak postavit dřevník z palet? Tip na přístřešek na dřevo.

Příprava na zimu je pro majitele krbů a kotlů na dřevo každý rok rutinou. Na to potřebujete kvalitní dřevník, který vám pomůže dřevo udržet v suchu po celý rok. Jak ho nejlépe postavit?

Nejlepší je postavit dřevník ve volném prostoru, protože bude mít palivové dřevo přístup ke vzduchu ze všech stran a bude mnohem lépe prosychat. Dřevník je konstrukce s podlahou, střechou a vzdušnými bočními stěnami, které sice dostatečně chrání dřevo před vlhkostí, ale současně mu umožňují dobře vysychat. Stěžejní je vždy podlaha zajišťující dobré odvětrávání odspoda, kam voda stéká a také vzlíná. Zepředu bývá dřevník nejčastěji zcela otevřený, aby byl maximálně vzdušný a umožňoval dobré vysychání palivového dřeva. Plná zadní stěna není nutná. Střecha by pak měla být vždy šikmá pro snadný odtok dešťové vody.

dřevník

Základy

Dřevo nesmí ležet na hlíně ani na betonových základech. Dobrým základem jsou palety, protože pomohou palivovému dříví lépe vyschnout. Můžete použít i staré trámy a pražce. Pak nebude docházet ke hnití dřeva vlivem dešťové vody, která by se mohla pod ním hromadit. Podstava by měla být vysoká 10 až 15 cm nad terénem. Pokud použijete palety, je vhodné dřevo ošetřit ochranným nátěrem, aby brzy nepodléhalo hnilobě. Vhodným materiálem je i železná konstrukce, třeba staré lešenářské trubky.

dřevník

Stavba dřevníku

Dalším krokem je zbudování nosných sloupků. Trámy je třeba šetřit opálením a nátěrem, který trámky ochrání před dalším vyhníváním. Trámy musíte zakopat do země kvůli větší stabilitě. Dřevo je hodně těžké. Výška trámku je na vás. Nezapomínejte, že musí mít stříška dostatečný sklon, aby voda mohla ze střechy dobře odtékat. Přední a zadní sloupky musí mít rozdílnou výšku. Stříšku můžete sklonit i do strany. Řiďte se terénem a dispozicemi, ať můžete dešťovou vodu snadno odvádět. Vršek všech sloupků spojte vodorovně dalšími trámky a konstrukci vyztužte vzpěrami, aby se dřevník silným větrem a tíhou dřeva nezbortil.

dřevník

Stěny dřevníku

Stěny dřevníku by měli umožňovat dobrou cirkulaci vzduchu. Pokud uděláte stěny z palet, je vhodné je ještě navíc obehnat pletivem, které zajistí, že se dřevo z dřevníku pod vlastní tíhou nevysype ven. Nikdy však nestavte dřevník se všemi uzavřenými stěnami, jinak budete riskovat, že vám palivové dřevo začne velmi brzy hnít a rozkládat se. Určitě nebude mít šanci vysychat. Vždy musí být minimálně jedna stěna zcela otevřená, aby byl zajištěn dostatečný přívod vzduchu a odpařování vlhkosti.

Zastřešení

Na zastřešení dřevníku můžete zvolit vlnitý plech, materiály pro vlnkové střechy, jako je sklolaminát nebo novodur, asfaltové šindele, dřevěné došky nebo klasické tašky. Můžete stříšku vyrobit z plachty nebo igelitu, ale ta nemá dlouhou životnost. Při tomto řešení je nutné plachtu podložit deskou, sítí z latí nebo armovací sítí, aby nezadržovala vodu a plachtu dobře upevnit. Na oka plachty můžete navázat PET lahve naplněné pískem.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.