Stavba

Špaletová nebo kastlová okna?

Víte, co jsou špaletová a kastlová okna? Není to jedno a totéž. Slovo kastlová je tzv. germanismus a vzniklo převzetím a úpravou slova der Kasten, tedy skříň. Proto dnes mluvíme o kastlových nebo o kastlíkových oknech. Špaleta pochází z italštiny. Tzv. spalletta neboli ostění či ohrazení označuje celý vnitřní povrch okenního či dveřního otvoru.

Základní definice obou druhů oken je, že jde o okna tvořená vnějším a vnitřním samostatně otevíratelným oknem s určitým meziprostorem. Obě okna se tedy otevírají nezávisle na sobě. Prostor mezi vnějšími a vnitřními křídly je většinou spojen dřevěným ostěním v podobě prkna, které zakrývá zděné ostění. U kastlových oken se otevírají vnější křídla dovnitř a u špaletových oken ven.

Tip: Jak odstranit silikon? Jednoduché tipy

Výhody a nevýhody špaletová a kastlová okna

Špaletová okna mají výhodu ve využitelnosti meziokenního prostoru na květiny nebo mříže, která u kastlových oken musí být před oknem, což může být neestetické. Špaletová okna potřebují silné jištění v otevřené poloze kvůli větru. U kastlových oken problém nehrozí v případě průvanu v domě, když směřuje ven a zajištění oken jednodušší.

Rekonstrukce oken

Při rekonstrukci staršího domu jsou kastlová okna vyměnitelná za repliky moderní konstrukce, kde je klasicky jedno křídlo s dvojsklem či trojsklem. Pokud chcete zachovat původní ráz a styl starší chalupy, kastlová okna jsou v pořádku. Na rozdíl od špaletových oken se ta kastlová otvírají obvykle dovnitř i v případě venkovních křídel. Nevyužijeme prostor špalety na květiny, ale do oken nehrozí zatékání za vnější rám u otevřeného okna a při dešti jsou ukryty uvnitř.

Otvírání ven i dovnitř

Výhodou otvírání vnějších křídel oken dovnitř je, že je při větru není nutné důkladně zajišťovat. Tepelně a zvukově izolační vlastnosti oken jsou u špaletových i kastlových oken stejné. Jsou k dostání standardní varianty s izolačním dvojsklem na vnější straně i na straně vnitřní. Osazení dvojskla do vnějších rámů je jistější, jinak hrozí rosení jednoduchého skla ve vnějších křídlech. Kastlová okna s parametrem dvojskla Ug = 1,1 W/m2K a celého okna Uw = 0,9 W/m2K jsou registrovaná do dotačních programů. I repliky jsou z lepených profilů, s kvalitním kováním, mikroventilací, kvalitními laky a doplňky jako u klasických oken. Kastlová okna zachovají domu původní vzhled.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.