Interiér

Jak prát záclony? Máme pro vás praktické tipy

Záclony zářící bílou čistotou už z dálky, jsou snem každé hospodyňky. Po pár letech používání mají však často zešedlou nebo zažloutlou barvu a ztrácí svůj půvab. Přinášíme vám pár rad, díky kterým budou vaše záclony opět oslnivě bílé.

Namáčení je základ

Základem je namočení záclon do studené vody, do které můžete po vzoru našich babiček přidat sůl, sodu i kypřící prášek do pečiva. Můžete použít i Namo. Nechte záclony ve studené vodě alespoň hodinu, klidně i přes noc a pak je vymáchejte. Odstraníte tak usazený prach a vyperou se do bíla. Před namočením můžete od prachu záclony vyklepat, namočit je vymáchat ve vaně a nechat odkapat na šňůře nad ní, nebo je opatrně přenést do pračky a jemně odstředit, než je dáte prát.

Jak prát záclony

Záclony dávejte do bubnu pračky složené, ať se neroztrhnou a nepomačkají. Můžete je vložit do prací síťky. Naplňte maximálně polovinu bubnu pračky. Zvolte program na jemné prádlo i s předpírkou. Teplota vody nesmí překročit 40 °C. Sodu i bělící sůl lze přidat i do praní. Ždímací program vynechejte a zvolte jemné odstředění, stačí krátké, na minimální počet otáček 300 až 400 a hned je vytáhněte.

Volba pracího prostředku

Použijte speciální prací prášky a gely pro záclonoviny. Na začátku lze přidat bělící přípravek proti zašednutí, jako je Savo na záclony. Na konec doporučujeme Škrobenku Z na záclony, která se dává se do stejné přihrádky jako aviváž na poslední máchání. Záclony jsou po ní zářivě bílé a po pověšení na nich perfektně držet sklady. Má antistatické účinky a vůni čistoty. Záclony pověste hned po vyprání. Natáhnou se, vyvěsí a drží formu. Odpadne vám práce se žehlením.

 

Praktické rady

Optického klamu zářivě bílé barvy docílíte použitím kapky modrého inkoustu nebo modřidla Ultramarin. Voálové záclony a organzy perte stejně jako klasické záclony. Hladké voály a organzy mírně vlhké vyžehlete na střední teplotu žehličky. Krešované voály se po pověšení vyvěsí. Záclony, organzy, voály a řasící stuhy nesušte v sušičce. Nepoužívejte aviváž a změkčovadla, mohla by narušit strukturu vláken a záclony po nich zažloutnou nebo zašednou. Stejně perte bytový textil a závěsy.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.