Architektura

De Rotterdam, vertikální město a největší budova Holandska

Celosvětově velmi uznávané nizozemské architektonické studio OMA postavilo v centru Rotterdamu novou multifunkční budovu nazvanou De Rotterdam. Je vysoká 150 m a vyznačuje se chladným, minimalistickým designem. Tato budova je často označována jako Vertical City, tedy Vertikální město. Veškeré byty, kanceláře, hotely a obchody jsou poskládány na sobě v jednotlivých blocích.

Projekt výstavby komplexu De Rotterdam byl zahájen v roce 1997. Pojmenován byl podle jedné z mnoha lodí společnosti Hooland America Line převážející emigranty z Evropy do USA. Tato loď pocházela z oblasti Wilhelminapier, která leží u řeky Rýn u ramene Nová Máza, kde budova De Rotterdam se spoustou dalších zajímavých architektonických skvostů stojí. Budova De Rotterdam v Nizozemsku je velmi sledovaným komplexem.

Tip: Luxusní a prostorný dům v Moskvě

Komplex De Rotterdam

Samotná výstavba multifunkční budovy architektonického studia OMA byla zahájena v roce 2009. Cílem bylo vytvořit takzvané Vertikální město, kde bude bydlení, kanceláře, konferenční sál, hotel, obchody, restaurace, kavárny a také parkoviště poskládáno v jednotlivých kvádrech na sobě. Tato 150 m vysoká budova má užitnou plochu 162 000 m² má strohý design tří téměř spojených mrakodrapů postavených z kovu a skla. Několik přízemních pater doslova září a vyzývá k návštěvě dané budovy. Celek budov se majestátně tyčí a vyhlíží do okolí.

Zdroj: oma.eu/projects/de-rotterdam

Funkčnost komplexu

Funkčnost celého komplexu je hlavní podstatou celého projektu. Budova o šířce 100 m nemá efektní zdobení, ale zcela maximálně využívá veškerý prostor. I když je komplex pevný, tato budova vystavěná z posunutých bloků v celkové podobě budí dojem neustále se měnícího vzhledu, který je značně odlišný od všech ostatních částí města. Rem Koolhaas, hlavní architekt studia OMA tvrdí, že tato budova je triumfem vytrvalosti pro město, developery, zhotovitele i architekty.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.