Pro kutily

Jak vyrobit adventní věnec – Postup krok za krokem

Chcete si letos pověsit na vchodové dveře vlastnoručně vyrobený vánoční věnec a na stůl si dát adventní věnec se svíčkami? Postup je stejný, jen na ten adventní dáte čtyři svíčky. Stačí si sehnat vše potřebné a pustit se do tvorby věnců.

Jakmile začne advent klepat na dveře a v obchodech i tržnicích už vidíme prodávat vánoční dekorace, můžeme se pustit do výroby vánočního a adventního věnce. Za materiál nemusíte utrácet velké množství peněz a krásné věnce si můžete vyrobit sami snadno doma. Vánoční a adventní věnec z chvojí nemusí zářit jen pestrobarevnými baňkami a může být s přírodnin, které si sami nasbíráte. Ozdobit ho můžete i velmi originálně, třeba sušenými plody a květy.

Co budete potřebovat

 • kruhovou podložku neboli korpus ze slámy či polystyrenu
 • mech nebo nastříhané větvičky chvojí, např. jedle, jalovec či thuje
 • větvičky cesmíny nebo jmelí
 • zahradnický vázací drát na cívce
 • štípací kleště na drát
 • zahradnické nůžky
 • tavnou pistoli
 • šišky, sušené plody i květy
 • vánoční svíčky
 • bodce pod svíčky
 • vánoční stuhy

Příprava korpusu věnce

Nejprve si chvojí nastříháme na malé větvičky o délce asi 10 cm, nebo i kratší. Ty sice musíte častěji přikládat a omotávat, ale výsledný věnec bude mnohem hezčí a celkově uhlazenější. Vázací drát si nejprve připevníme ke korpusu věnce. Pak postupně na korpus klademe větvičky v hustých vrstvách. Dbáme na to, abychom pokryli korpus z vrchní strany a z boků. Ze spodní strany dáváme větvičky v případě, že věnec chceme věšet nad stůl, jak se to dělalo dříve. Vrstvu větviček vždy ovineme vázacím drátem. Pak další řadou větviček drátek překryjeme. Jakmile dokončíme omotávání, vytvoříme smyčku a zakončíme drát vpíchnutím konců do korpusu.

Zdobení adventního věnce

Na adventní věnec v první řadě připíchneme kovové stojánky na svíčky s bodci, které ještě můžeme přilepit tavnou pistolí. Pak na ně umístíme svíčky, které opět můžeme pro jistotu přilepit. Ze stuhy si ustřihneme 4 stejné díly, uvážeme z nich mašle a opět je připevníme tavnou pistolí pod stojánky na svíčky. Ze zadní strany stuhy vždy dáme na uzlík malé množství lepidla a přitiskneme na věnec. Podobně si můžete vyrobit i tradiční vánoční věnec na dveře bez svíček, který pověsíte na stuhu nebo adventní svícen se svíčkou či více svíčkami.

Zdobení adventního věnce

Na zdobení můžeme použít klasické vánoční ozdoby a řetězy, nebo použít nasbírané šišky, kaštany, ořechy, žaludy a bukvice, přidat sušené plody šípků či jeřabin, jmelí nebo větvičky cesmíny, celou skořici, badyán i plátky sušených pomerančů či jablek. Adventní věnec by měl být vždy laděn do vámi zvolené vánoční barvy. Doporučujeme použít maximálně dvě barvy. Můžete použít i malé vánoční ozdoby, kterými ozdobíte svůj vánoční stromeček. Dekorace budou vzájemně moc hezky ladit. Ozdoby na věnec připevňujeme tavnou pistolí.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.