Sklad - skladovací prostory pro firmy
Stavba

Sklad není pro firmu jen místem pro uložení věcí

V celém životním cyklu výrobků každé firmy je řada míst, kde se podnikatelé neobejdou bez dobře fungujícího skladu. Od surovin a materiálu potřebného pro výrobu, přes náhradní díly k výrobním strojům a meziprodukty, až po hotové výrobky mířící k zákazníkům. Dívat se proto na sklad jen jako na místo, kde jsou složené věci, je chybou. Sklady a jejich fungování jsou nedílnou součástí fungování firmy a podmínkou jejího úspěchu.

Proč dbát na výběr vhodných skladovacích prostor?

Vhledem k roli, kterou sklady hrají v každodenním běhu firmy je na místě chápat sklad jako jeden ze zdrojů její efektivity. Rozdíl mezi dobře a špatně fungujícími sklady může znamenat násobně delší časové úseky věnované činnostem jako je expedice výrobků nebo transfer materiálu do výrobních hal.

Kromě toho znamená špatně fungující sklad i zbytečně velký počet zaměstnanců, kteří se snaží o to udržet jej v chodu, místo aby vykonávali činnosti s vysokou přidanou hodnotou. Jinými slovy: sklad, který funguje, jak má, znamená úsporu času, lidské síly i finančních prostředků. To je důvod, proč by otázce fungování skladu měla firma věnovat maximální pozornost.

Jak si vybrat sklad na pronájem?

Jedním z nejčastějších způsobů zajištění dostatečné plochy skladovacích prostor je pro firmy jejich pronájem. Při hledání skladu, který naplňuje maximum potřeb a požadavků firmy je třeba dbát na celou řadu parametrů.

Prvním z těchto parametrů je samozřejmě velikost plochy. Sklad musí být dostatečně velký, aby vyhovoval aktuálním požadavkům, ale měl by mít i dostatečnou rezervu do budoucna. Důležitá je v některých případech i výška stropů. Důležité je i to, zda má jít o sklad uzavřený, anebo bude stačit sklad krytý, případně zcela otevřený.

Pozornost je nutné věnovat i vybavení skladu z hlediska zabezpečení nebo možností pro manipulaci s paletami apod. Důležité jsou podmínky panující ve skladu z hlediska teploty, vlhkosti, čistoty apod. V neposlední řadě je nutné posoudit i polohu skladu ve vztahu k logistice firmy.

Zdroj obrázku: hans engbers / Shutterstock.com

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *