Pro kutily

Jak na opravu žaluzií svépomocí?

Žaluzie nepotřebují žádnou speciální údržbu a jejich životnost prodloužíte zejména pravidelným čištěním a šetrným zacházením. Do drobných oprav se můžete pustit i sami svépomocí.

Nejčastější závady

Nejčastěji se nám poškodí pohyblivé součásti žaluzií, tedy provázky, textilní páska i řetízky, kterými se žaluzie vytahují a spouští. Může se poškodit i provázkový žebříček, zejména v nejvyšším místě žaluzie u první lamely pod nosníkem. Pro zajištění správného naklápění lamel je tato lamela spojena s provázkovým žebříčkem plastovými nebo hliníkovými klipsy a při jejich posunutí může dojít k předření provázkového žebříčku. Nejnáchylnější jsou plastové díly. Některé plastové komponenty brzy zkřehnou a popraskají již po dvou letech.

Výměna silonu

Aby nám žaluzie držela u okna ve správné poloze i při vyklopené ventilace, disponuje bočním silonovým vedením. Výrobci používají různou tloušťku silonu, nejčastěji jde o silon široký 0,8 mm. Silon není nadměrně mechanicky namáhaný, ale je vystaven UV záření mnohem více než ostatní komponenty. Proto se často musíme pokusit o výměnu silonového vedení. Prasklý silon dokážete vyměnit i svépomocí.

Jak postupovat

Sejměte plastové krytky po stranách horního nosníku žaluzie, vytáhněte lamely žaluzie nahoru a pak je zajistěte. Vyšroubujte vruty, které byly skryté pod plastovými krytkami, a přitom si žaluzii přidržujte. Demontovanou žaluzii si odložte na parapet a opatrně z ní pomocí nože vytáhněte plastové kolíčky, které jistí silon ve spodní zasklívací liště. Odstraňte starý silon ze žaluzie a prohlédněte si cestu silonu v horní části žaluzie. Při manipulaci postupujte opatrně. Silon praská a tvoří malé, ostré šupinky, které se snadno mohou zarýt do prstů pod kůži. Naměřte si potřebný rozměr silonu s rezervou alespoň 20 cm.

Na jeden konec navlékněte zajišťovací plastový kolíček a uvažte na něm uzel. Druhý konec silonu protáhněte odspodu všemi lamelami a nakonec i horním nosníkem. Pak žaluzii přišroubujte. Dole do zasklívací lišty upevněte silon plastovými kolíčky tak, že do otvoru v liště zastrčte nejprve konec silonu s uzlíkem a pak nadoraz plastový kolíček. Kolíček si držte jednou rukou a druhou zatáhněte za vlasec až po uzlík. V horní části žaluzie silon napněte a zajistěte. Vraťte boční plastové krytky na žaluzii. Chcete, aby se žaluzie obsluhovaly sami? Podívejte se, jak funguje chytrý dům.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.