Trendy v bydlení

Jak vybrat robotický vysavač na tvrdé podlahy?

Robotický vysavač je užitečný a výkonný pomocník, který pracuje za nás a šetří nám hodně času. Modely se liší cenou, výkonem i kapacitou. Jak je vybírat?

Klasický vysavač nám ten robotický asi zcela nedokáže, ale budete jej vytahovat jen párkrát do roka. Když mu necháte prostor a dáte šanci, budete mít doma stále uklizeno. Mí sice nižší sací výkon, ale prach nemusí postupovat dlouhou hadicí a jde rovnou do nádoby na prach. V interiéru, kde není mnoho překážek, perfektně plní svou funkci. Podívejte se, na co si dát při koupi robotického vysavače pozor.

Typy kartáčů

Každý model robotického vysavače je jiný. Některé z nich si umí poradit i s různým typem povrchů, podlah a koberců, poradí si s prostorem u zdi a rohy místností nebo třeba s vlasy a zvířecími chlupy. Počítejte s tím, že dlouhé vlasy na kartáči budete muset občas odstranit a vystříhat. Modely mají gumové i štětinové kartáče. Gumový kartáč je vhodný na hrubé nečistoty a hodí se na tvrdé podlahy. Štětinový kartáč můžete použít i na koberce, protože mnohem lépe zachytí prach, vlasy a zvířecí chlupy. Vyžaduje však náročnější údržbu. Výhodné jsou kombinace obou kartáčků. Pokud má vysavač i rohový kartáč s dlouhými štětinami, poradí si i s hranami a rohy.

Funguje robotický vysavač na koberci?

Pokud si zvolíte kvalitní model, s vysáváním koberců rozhodně mít problém nebude. Štětinový kartáč je vhodný i na koberce, zachytí prach, vlasy a zvířecí chlupy. Vhodné jsou kombinace obou kartáčků. Rohový kartáč s dlouhými štětinami vysaje i rohy. Ověřte si i výšku překonání překážek. Některé překonají i více než 2 cm.

Orientace v prostoru

Zjistěte si, jak se vysavač dokáže orientovat v místnosti a zda vám nepoškodit při úklidu nábytek a bytové doplňky. Pokud do nich narazí, může některé shodit. Velkým plusem je automatický provoz. Můžete si nastavit pravidelný čas úklidu v době, kdy nejste doma. Některé se dají ovládat i na dálku pomocí mobilního telefonu, jiné třeba reagují i na hlas a dokonce jsou i v češtině. Vysavač vám pak v určený čas vysaje a opět se sám vrátí do nabíjecího doku. Robotické vysavače s navigací využívají některou z moderních technologií na orientaci v prostoru. Modely bez navigace se po prostoru pohybují jen náhodně a pomocí nárazníku detekují překážky. Roboti bez navigace tedy nepoznají, kde už uklízeli. Většinou ale prostor zmapují a uklidí velmi dobře. Modely s navigací vysají až 99 % místnosti.

Technické parametry

Typ a kapacita baterie určují, kolik plochy zvládne vysavač uklidit na jedno nabití. Kapacita zásobníku je u robotických vysavačů sice malá, ale určitě postačí. Některé si o vysypání sami řeknou, jiné se doporučuje vysypat po každém použití. Zásobník na prach může být zásuvný, praktičtější je ten vyjímatelný shora. Ověřte si i maximální výšku překážky, kterou robot dokáže hravě překonat. Některé nemají problém ani s prahem vyšším jak 2 cm. V pohodě přejedou z podlahy na koberec i přes nízký práh do další místnosti. Robotické vysavače jsou v porovnání s ostatními vysavači většinou výrazně tišší, protože mají zmíněný menší sací výkon. Tichý model nikoho rušit nebude. Některé jsou i na mokré vysávání.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.