Trendy v bydlení

Jak vybrat robotický vysavač na tvrdé podlahy?

Robotický vysavač je užitečný a výkonný pomocník, který pracuje za nás a šetří nám hodně času. Modely se liší cenou, výkonem i kapacitou. Když mu necháte prostor a dáte šanci, budete mít doma stále uklizeno. Mí sice nižší sací výkon, ale prach nemusí postupovat dlouhou hadicí a jde rovnou do nádoby na prach. V interiéru, kde není mnoho překážek, perfektně plní svou funkci. Podívejte se, na co si dát při koupi robotického vysavače pozor. Níže vám poradíme, jak vybrat robotický vysavač.

Typy kartáčů

Každý model robotického vysavače je jiný. Některé z nich si umí poradit i s různým typem povrchů, podlah a koberců, poradí si s prostorem u zdi a rohy místností nebo třeba s vlasy a zvířecími chlupy. Počítejte s tím, že dlouhé vlasy na kartáči budete muset občas odstranit a vystříhat. Modely mají gumové i štětinové kartáče. Gumový kartáč je vhodný na hrubé nečistoty a hodí se na tvrdé podlahy. Štětinový kartáč můžete použít i na koberce, protože mnohem lépe zachytí prach, vlasy a zvířecí chlupy. Vyžaduje však náročnější údržbu. Výhodné jsou kombinace obou kartáčků. Pokud má vysavač i rohový kartáč s dlouhými štětinami, poradí si i s hranami a rohy.

Funguje robotický vysavač na koberci?

Pokud si zvolíte kvalitní model, s vysáváním koberců rozhodně mít problém nebude. Štětinový kartáč je vhodný i na koberce, zachytí prach, vlasy a zvířecí chlupy. Vhodné jsou kombinace obou kartáčků. Rohový kartáč s dlouhými štětinami vysaje i rohy. Ověřte si i výšku překonání překážek. Některé překonají i více než 2 cm.

Orientace v prostoru

Zjistěte si, jak se vysavač dokáže orientovat v místnosti a zda vám nepoškodit při úklidu nábytek a bytové doplňky. Pokud do nich narazí, může některé shodit. Velkým plusem je automatický provoz. Můžete si nastavit pravidelný čas úklidu v době, kdy nejste doma. Některé se dají ovládat i na dálku pomocí mobilního telefonu, jiné třeba reagují i na hlas a dokonce jsou i v češtině. Vysavač vám pak v určený čas vysaje a opět se sám vrátí do nabíjecího doku. Robotické vysavače s navigací využívají některou z moderních technologií na orientaci v prostoru. Modely bez navigace se po prostoru pohybují jen náhodně a pomocí nárazníku detekují překážky. Roboti bez navigace tedy nepoznají, kde už uklízeli. Většinou ale prostor zmapují a uklidí velmi dobře. Modely s navigací vysají až 99 % místnosti.

Technické parametry

Typ a kapacita baterie určují, kolik plochy zvládne vysavač uklidit na jedno nabití. Kapacita zásobníku je u robotických vysavačů sice malá, ale určitě postačí. Některé si o vysypání sami řeknou, jiné se doporučuje vysypat po každém použití. Zásobník na prach může být zásuvný, praktičtější je ten vyjímatelný shora. Ověřte si i maximální výšku překážky, kterou robot dokáže hravě překonat. Některé nemají problém ani s prahem vyšším jak 2 cm. V pohodě přejedou z podlahy na koberec i přes nízký práh do další místnosti. Robotické vysavače jsou v porovnání s ostatními vysavači většinou výrazně tišší, protože mají zmíněný menší sací výkon. Tichý model nikoho rušit nebude. Některé jsou i na mokré vysávání.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.