Interiér

Jak na rekonstrukci panelového bytu 1+1?

Než se pustíte do rekonstrukce bytu v paneláku, doporučujeme udělat si představu o tom, co od ní vlastně očekáváte. I u bytu 1+1 se dá mnohé zlepšit. Projděte se po bytě a zkuste se na něj podívat z jiného úhlu, jako byste ho viděli poprvé. Zapište si, co se vám na první pohled líbí a co ne, ať má vaše renovace smysl.

Než se poradíte s odborníkem, sepište si, co vám v bytě nejvíc chybí a vadí. Může to být třeba nedostatek světla i úložného prostoru. Udělejte si také poznámky o aktuálních interiérových i technologických trendech. Čím přesnější představu o rekonstrukci si vytvoříte, tím hladší bude spolupráce s architektem, designérem i stavební firmou. Jak by měla probíhat rekonstrukce panelákového bytu 1+1?

Rekonstrukce bytu 1+1 v panelovém domě s architektem

Architekt je odborník se spoustou zkušeností, který vaše dobré nápady dokáže vhodně zasadit do kontextu celého bytu. Najde geniální řešení prostoru, které by vás nenapadlo. Proto by pro byt 1+1 inspirace a nápady měly vzejít i od architekta.

Jak na změnu dispozic

Velkým problémem bývá u většiny panelových bytů právě jejich dispoziční řešení. Pokud chcete, aby byla rekonstrukce úspěšná a proběhla podle vašich představ, proveďte ji opravdu z gruntu, vyplatí se svěřit svůj byt do rukou architekta. Díky němu dojde k přehodnocení nevyhovujících dispozic. Jen odborník totiž ví, kde je možné bourat a kde ne. Ví také, kolik vás to bude asi stát.

Sloučení prostoru

Místnosti jsou v panelácích malé a oddělené, což evokuje stísněný pocit. Často dochází k propojení kuchyně s obývacím pokojem nebo toalety s koupelnou, k čemuž patří i rekonstrukce bytového jádra. Prostor lze v malých bytech často sloučit a rozdělit jen interiérovým designem. Pokud má byt 1+1 půdorys, který vám nevyhovuje, lze jej vhodně upravit.

Optické zvětšení prostoru

Optického zvětšení prostoru v malém panelákovém bytě 1+1 dosáhnete kombinací světlé podlahy a světlých stěn. Skvělým materiálem do malých prostorů je sklo v podobě skleněných stěn nebo luxferů. Můžete si pořídit celoskleněné dveře, skleněnou dělící příčku, ale i průhledný nábytek a doplňky. Ty mohou být i s transparentního plastu. Pro zútulnění bytu vsaďte naopak na dřevo.

Klaďte důraz na podlahu i výšku stropu

První dojem dělá podlaha. Zvolte tedy světlou podlahu pro provzdušnění prostoru a klaďte důraz i na její dekor a povrch, který zaujme. Panelové byty mívají často nízké stropy. Zde jsme opět u zmíněného stísněného pocitu. K vymalování světlých stěn přidejte i výmalbu stropu ještě světlejší barvou, než jakou mají zdi. Výšku stropu opticky zvedne i namalování svislých pruhů na zdech.

Odhlučnění, izolace a rozvody

Dojde také k odhlučnění a vyřešení špatné akustiky pomocí úpravy podlah, stěn, stropu, oken, dveří i šachet zvukovou izolací. Architekt vám také naplánuje rekonstrukci rozvodů elektřiny, vody, odpadů, plynu či topení. Uvedené práce se vám totiž nevyplatí dělat za každou cenu svépomocí. Navíc potřebujete revize.

Proti horku i zimě

V panelových bytech bývá v zimě zima a v létě zase úmorné horko. Izolace vám sníží zmíněný hluk i tepelné ztráty. Proti horku zabere nástěnná klimatizace, která vyžaduje náročnější instalaci a nutnost stavebních úprav. Proto by měla být rekonstrukce bytu 1+1v rukou odborníka.

Topení a osvětlení

Abyste vdechli bytu modernější design a větší komfort i pohodlí, doporučujeme nahradit staré radiátory za novější topidla a lustry uprostřed místnosti za nepřímé formy osvětlení, jako jsou přisazená stropní světla, podsvícené podhledy a bodovky. Prostor můžete doplnit i originální stolní či stojací lampou.

Pozor na neočekávané náklady

Díky spolupráci s architektem se také vyhnete neočekávaným nákladům a zdržením, která často plynou ze stavebních prací prováděných bez architektonického návrhu a plánu. V panelovém bytě je nutné provádět rekonstrukci při zásahu do příček odborně. Některé zdi jsou nosné. Navíc 1 kubický metr betonu váží 3 tuny a práce vyžaduje odborný postup. Na neočekávané náklady si vyčleňte 10 až 20 % rezervu z kalkulované ceny pro rekonstrukci.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.