Bazalka je oblíbená bylinka. Pochází z Indie a je úzce spojena s italskou či řeckou kuchyní. Barvy listů bazalky jdou d sytě zelené až po tmavě fialovou a listy jsou hladké i zvlněné. Květy milují hlavně včely.
Co je bazalka a k čemu se dá využít
Bazalka je vonná, teplomilná bylina, která má ráda slunce a chutná skvěle v mnoha pokrmech. Nejznámější je v podobě bazalkového pesta. Běžně se používají při vaření listy, ale jedlá jsou i poupata. Daří se jí v zahradách i v květináčích.
Odrůdy bazalky
- Bazalka pravá (Ocimum basilicum) – jednoletá, výška 30 až 50 cm, drobné bílé kvítky, listy ve spodu pilovitý okraj vysoký obsah silice a tříslovin, podpoří chuť k jídlu, činnost žaludku, proti nadýmání a zácpě, ke kloktání při zánětech dásní a hrdla nebo obklady na opruzená místa.
- Bazalka posvátná (Ocimum sanctum) – jednoletá až víceletá, výška až 1 m, čaj uklidní žaludek, ničí střevní parazity, podpoří vylučování žluče, na horečku, žaludeční vředy, na snížení hladiny krevního cukru, při neuralgiích a neurovegetativních potížích, zvyšuje imunitu a psychickou odolnost.
- Bazalka vytrvalá (Ocimum gratissimum) – aromatická, při vaření, na čaj, listy jsou aromatické i sušené, na zimu se musí přenést dovnitř.
- Bazalka indická (Ocimum tenuiflorum) – polokeř, výška 30 až 60 cm, listy oválné, občas pilový okraj, kvete fialovými květy na prodlouženém hroznu.
- Bazalka vytrvalá (Ocimum kilimandscharicum) – trvalka, nejvíce odolný druh na chlad, ale nesnese tuhé mrazy, mladé listy mají fialovou barvu.
- Bazalka americká (Ocimum americanum) – jednoletka, kvete bílými nebo namodralými květy, používá se v medicíně.
Jak pěstovat bazalku
Bazalku pěstujte na slunečném místě, má mít 6 až 8 hodin plného slunce, nejlépe v místě orientovaném na východ, kam nepraží spalující polední slunce. Půda by měla být vlhká, ale odvodněná, s neutrálním pH. Prospívá ve vyvýšených truhlících a záhonech. Nepoužívejte insekticidy a vyhněte se pěstování u rušných cest a ulic. Zalévejte, až když je půda suchá na dotek a ne na lístky.
Kdy zasadit bazalku
Bazalku lze zasít ze semene po mrazících a rychle klíčí. Je velmi citlivá na chlad. Přesazujete sazenice z interiéru až po zmrzlých. Na začátku sezóny přidejte do půdy vyzrálý kompost. Dále už nepřihnojujte, jinak ztratí chuť. Ze semen lze pěstovat pažitku neboli šnytlich či šnytlík. Podívejte se jak pěstovat pažitku.
Společná výsadba bylin
Mezi bazalku do bylinkové zahrady vysaďte rajčata, salát, papriky, petržel, oregano a heřmánek. Rajčata získají lepší chuť. Bazalka odpuzuje komáry a mšice. Pokud se jich nemůžete i přesto zbavit, vyzkoušejte postřik na mšice.
Jak bazalku sklízet, aby byla, co nejchutnější:
- Košaté rostliny vysoké 15 až 20 cm
- Teploty 27 ° C
- Sklízejte brzy ráno, listy jsou nejšťavnatější
- Listy sbírejte pravidelně, podpoříte růst po celé léto
- Vytvořte pesto, dejte ji do mrazáku, sušte ji, připravujte limonády
- Při pravidelném sběru 12 rostlin týdně vyprodukuje 4 až 6 šálků listů
Pěstovaní bazalky v zimě
Semena sázejte do květináče do hloubky 0,5 cm. Pro hlubší květináč o průměru do 10 cm stačí 10 semen. Udržujte ji při teplotě mezi 20 až 23 °C a dbejte na pravidelnou zálivku. Jakmile bazalka dosáhne 6 cm, lze sklízet. Největší aroma má před květem. Sázejte 15 až 20 cm od sebe, jinak budou rostliny trpět na plísně.
Nejčastější dotazy
Rostliny chraňte před slimáky a plzáky, je náchylná na zamoření roztoči, na které použijte ekologický přípravek a vysaďte ji mezi zeleninu.