Dům a Zahrada

Bylinková zahrada pro klid mysli a tělu

Vytvořte si doma zajímavou bylinkovou zahradu a nezapomeňte na pravidelnou péči o záhonky, na specifickou sklizeň a dobré skladování.

Výběr pěstebního místa pro léčivé i kuchyňské bylinky se řídí podle nároků pěstovaných rostlin na světlo. Na slunci lze pěstovat mateřídoušku, měsíček lékařský, heřmánek lékařský, šalvěj lékařskou, saturejku horskou, pelyněk pravý, levanduli lékařskou, libeček lékařský, meduňku lékařskou, bazalku pravou, brutnák lékařský, kopr vonný, křen selský, anýz vonný, kmín kořenný, koriandr setý, fenykl obecný, smil úzkolistý, yzop lékařský, oman lékařský, majoránku, dobromysl i petržel. V polostínu prospívají máty, pažitka, zimní cibule, řebříček obecný, zavinutka podvojná, čechřice vonná, mařinka vonná, krvavec menší, pelyněk kozalec tedy estragon. Stín snese andělika lékařská a kerblík třebule.

Snášenlivost bylin

Bylinky se stejnými nároky na světlo, půdu a vláhu se velmi dobře snášejí. Nikdy ale nesmí vysoké rostliny zastínit ty nízké. Vyšší byliny dejte do pozadí záhonu nebo samostatně. Pelyněk pravý či absint dejte raději samostatně. Máta peprná zabrzdí růst fenyklu například bazalka se nesnáší s routou. Dobromysl naopak zase podpoří růst kopru a fenyklu. Saturejku zasaďte k cibuli. Blahodárně působí i majoránka. Půdu zlepšuje brutnák a odpuzuje plže a jiné škůdce. Tymián chrání před chorobami a škůdci váš zeleninový záhon.

Jak udržovat záhon

Občas budete muset projít záhon s motyčkou v ruce. Prokypříte půdu a odstraníte plevel. U některých bylinek lze plevel omezit mulčováním posekanou trávou či kamenné drtě. Některé druhy ale mulčování nesnáší, jako třeba majoránka. Bylinky nemusíte přihnojovat, pokud záhon na jaře přehodíte kompostem. V přehnojené půdě mají bylinky slabší vůni, neprospívají a jsou více napadány chorobami a škůdci. Pravidelně řezaná pažitka ale uvítá přihnojení plným hnojivem v zálivce.

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.