Pro kutily

Jak vyrovnat podlahu v paneláku

Výměna podlahové krytiny v paneláku či ve starším domě nebývá jednoduchá. Objevují se nerovnosti patrné na původní podlaze třeba z PVC, a zvětší se, když je odstraníme. Poničená a nerovná podkladová vrstva není jediný problém, který musíme řešit. Druhým závažným problémem je i hlučnost nové podlahy.

Podklad je základ

Kvalita podkladu je důležitější než kvalita krytiny. Špatný podklad ji může znehodnotit. Položit novou krytinu na staré PVC není dobré. Zůstanou nerovnosti, lepidla a filcová spodní vrstva PVC i betonová stěrka se rozpadá na prach, který pak vdechujeme. Měkké pásové materiály jako PVC, linolea, marmolea i vinyly musejí mít vždy podklad ze štěrku. Jinak se do dvou měsíců i drobná vada prokreslí do krytiny. Laminátové, dřevěné a další podlahy, které jsou na nosiči, nejsou na podklad tolik náročné. Pokud je podklad pevný a rovný, krytině nevadí drobné vady, jako hlubší škrábance, nikoliv ale výstupky.

podlaha

Tichost podlahy

Špatná zvuková izolace mezi byty způsobuje potíže. Na akustické izolaci se v minulosti šetřilo a hluk se šíří vzduchem. Při výměně krytiny usilujte o kročejový útlum. K vylepšení nutí i přísnější hlukové hygienické normy. Bohužel se často stává, že výměna podlahové krytiny kročejovou neprůzvučnost podlahy ještě zhorší. Zvuk se šíří nejen nahoru, ale i dolů, a navíc po celém bytě. Proto je třeba vždy použít z pohledu akustiky i vhodný podklad, který utlumí všechny kroky, posunutí židle i puštěnou televizi. Na akustiku podlahy má také vliv i řešení detailů, jako prostupy stropem, kde je třeba zabránit pronikání zvuku touto cestou.

Jak ztišit podlahu

Špatnou neprůzvučnost železobetonových stropů u panelových domů částečně vylepšily podlahové krytiny z PVC a celoplošné koberce, díky své pružnosti a měkkosti. Zvolte opět pružnou a měkkou krytinu, jako PVC, vinyl, korek, linoleum, marmoleum a koberec. Tím ale akustiku podlahy nevylepšíte. Změněnou akustikou podlahy se zabývejte, volíte-li laminát, dřevo či dlažbu. Tvrdé materiály otřesy netlumí, ale přenášejí. Proto pod tvrdé krytiny vždy patří akustická izolace, může to být i dřevovláknitá deska, podložka z korku nebo z jiného pružného materiálu určenému k tomuto účelu. Akustická izolace často bývá přímo součástí podlahových dílců. Mirelon je 2 až 3 mm silný a není pro zvukovou izolaci v panelovém domě zcela dostatečný.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.