Trendy v bydlení

Automatizace bydlení aneb chytrá domácnost v roce 2018

Do budoucna budeme moci na dálku vypnout žehličku, před návratem z dovolené si doma aktivujeme topení a klidně si rozsvícením nasimulujeme, že je někdo doma.

Chytré technologie nám doslova klepou na dveře. Chytrá domácnost není jen na efekt. Jejím cílem je dostatečně zvýšit náš komfort při běžných činnostech, zvýšení bezpečnosti a úspora peněz vynaložených na chod domácnosti. Chytrá domácnost nám přináší automatizaci domácích činností, regulaci spotřeby energie, monitorování členů domácnosti i nezvaných hostů a zvýšení našeho bezpečí a pohodlí.

Centrální ovládací jednotka i mobilní telefon

Jednou z vlastností inteligentní domácnosti je možnost ovládání z centrální ovládací jednotky, ale i přímo z displeje vašeho telefonu nebo tabletu. Klidně z gauče dané místnosti nebo třeba z druhého konce světa. Ovládání probíhá v mobilních aplikacích vyvíjených pro dané platformy. Pro operační systém iOS slouží třeba aplikace Apple HomeKit sdružující ovládání inteligentních spotřebičů z iPhonu, iPadu a iPodu Touch.

Co a jak lze ovládat

Díky tomuto ovládání budou na váš povel reagovat inteligentní termostaty, monitorovací kamery, zámky dveří, ale i systémy elektroinstalace. S využitím chytré asistentky Siri lze dokonce jednotlivá schémata ovládat i hlasem. Použijte chytré žárovky vytvářející efekty pro speciální příležitosti. Ráno vás vzbudí pomalým rozsvěcováním a během vaření osvítí pracovní desku. Při romantické večeři zjemní atmosféru tlumeným osvětlením a během relaxace nabídnou přirozené, teplé bílé světlo.

Úprava světla v místnosti

Můžete si nastavit čas, kdy se v místnosti rozsvítí vybraná svítidla a v nočním režimu zase tlumená světla aktivovaná detektorem pohybu pro bezpečný pohyb po bytě. Nezvané hosty odradíte, když se ve stanovených intervalech světla rozsvěcují a zhasínají. Úsporu peněz zajistí inteligentní elektroinstalace. S chytrou zásuvkou ovládejte zapínání, vypínání, programování i monitoring světla i spotřebičů.

Chytré vytápění, snížení nákladů a bezpečnost

Chytré ovládání ovlivní i systém vytápění a klimatizace. Na chytrém termostatu si nastavte požadovanou teplotu v každé místnosti zvlášť, v různých časech dne i dnech v týdnu. Snížíte provozní výdaje. Bezpečnostní systémy s využitím detektorů pohybu a alarmu ochrání dům, chatu, byt, garáž i prodejnu. Při vniknutí nežádoucí osoby dostanete hlášení na svůj telefon SMS zprávou nebo vytáčením na předvolené číslo. Chytrý systém na dálku zamkne a odemkne dveře i garážová vrata. V propojení s meteostanicí a pohonem automaticky zavřete okna v deštivém a větrném počasí a v součinnosti se sluncem lze manipulovat s roletami a žaluziemi.

Inteligentní dveřní zámek a kamery

Chytrá videokamera bude monitorovat vaši domácnost, členy rodiny a domácí mazlíčky. Nastavit lze kontinuální nahrávání i jeho spuštění detektorem pohybu. Monitoring se nezastaví ani ve tmě díky funkci nočního vidění. Sférická kamera je velký pomocník. Pro připojení k domácí síti, internetu a vzdálené ovládání z mobilních telefonů či tabletů poslouží WiFi. Využívá se i Bluetooth, ale má kratší dosah. Možností jsou systémy se specializovanou základovou jednotkou Z-Wave a ZigBee se samostatným bezdrátovým připojením. Pro volání na zvolená čísla a SMS slouží technologie GSM.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.