Architektura

Vila Lídy Baarové přinesla dluhy a trápení

Mnoho trápení a nakonec i smrt přinesla Lídě Baarové a její rodině luxusní vila na pražské Hanspaulce. Herečka chtěla splnit otci jeho sen a musela se zadlužit. Tajný úpis spatřil světlo světa. 

Lída Baarová je asi nejkontroverznější prvorepubliková herečka a současně i milenka říšského ministra propagandy Josepha Goebbelse. Do konce svého života ale nepřiznala, že si na stavbu luxusní funkcionalistické vily vzala dost velkou půjčku u banky. Vila se začala stavět v roce 1937 a z tohoto roku pochází i exkluzivní dokument. Lída Baarová v něm zplnomocňuje otce Karla Babku, aby za Lídu Baarovou a jejím jménem s Městskou spořitelnou pražskou ujednal hypoteční zápůjčku ve výši 100 000 korun československých s příslušenstvím.

Dluhy Lídy Baarové

Veškeré podmínky zápůjčky stanovil, valutu zápůjčky přijal, příjem její stvrdil, tedy kvitoval, příslušný dlužní úpis za Lídu Baarovou podepsal a dal za ni jejím jménem pro tuto zápůjčku Městské spořitelně pražské do hypotéky celý dům. Tak se to píše v dokumentu nalezeném po 80 letech. Částka přepočítaná na dnešní peníze by odpovídala 1 milionu korun. Lída Baarová tehdy v Německu prožívala vášnivý vztah s Josephem Goebbelsem. Štěstí se ve vile ale nikdy nedočkala. Nakonec řekla, že tam nezažila nic hezkého.

Tip: Estate Bungalov, jedinečná stavba na Srí Lance

Život v prokleté vile

Do domu zbudovaného za necelý rok se nastěhovala až po svém návratu ze zahraničí v roce 1944. O rok později byla ale vězněna kvůli údajné kolaboraci. Její matka bohužel při výslechu dostala mrtvici a sestra Zora Janů spáchala sebevraždu ve 24 letech skokem ze střechy vily. V roce 1951 vystěhovali i jejího otce. Herečka se pak do vily už nikdy více nevrátila. Od roku 1967 vilu vlastnil zarytý komunista Ludvík Černý, tehdejší primátor hl. m. Prahy. Zrekonstruovat ji do současné podoby dal až současný majitel a podnikatel Tibor Nemeš po roce 2005.

Dědictví protkané hákovým křížem

Po Lídě Baarové toho opravdu moc nezbylo. Z věcí, které si její otec nakonec z tohoto prokletého domu odnesl, se zachoval porcelán, který měla herečka přivezený z Německa. Jde o talíř značky Rosenthal se symbolem nacistů na spodní straně. Dodnes je němým svědkem toho, co herečce a celé její rodině přineslo zkázu. Vilu stojící nedaleko stadionu Juliska projektoval architekt Ladislav Žák, který navrhoval dům i Martinu Fričovi. Dvoupodlažní budova připomíná svým tvarem zaoceánskou loď s kulatými okénky. Na severní straně je zaoblená příď a některé menší pokoje s nízkými stropy působí stejně jako lodní kajuty. Sluneční terasa, ze které skočila Lídina sestra Zora připomíná kapitánský můstek.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.