Stavba

Jaké jsou vhodné barvy na dřevo?

Dřevo nás při bydlení obklopuje v mnoha podobách. Hledáte způsob, jak ho ošetřit? Podívejme se, jaké jsou druhy laků a kterým dát přednost.

Než začnete dřevo natírat, podívejte se, v jakém stavu dřevo je. Starší dřevo je nutné zbavit starého nátěru. Proto plísním nebo dřevomorce zvolte speciální nátěry.

Vodou ředitelný a syntetický lak na dřevo

· Akrylátové neboli vodou ředitelné laky a barvy na dřevo jsou šetrnější k životnímu prostředí. Nepoužívá se ředidlo, ale voda. Snadno se s nimi pracuje a vyhnete se nepříjemnému zápachu. Schnou asi za 2 hodiny. Jsou prodyšnější a méně praskají. Na štětec stačí k umytí voda a mýdlo.

· Syntetické laky obsahují rozpouštědla a je nutné je rozředit ředidlem. Nedoporučují se pro použití v interiéru. Rychlost schnutí se pohybuje kolem 4 až 6 hodin. Poslouží při ošetření proti houbám a lépe pronikají do povrchu. Současně lépe přilnou i na mastný povrch a jsou i o něco odolnější.

Druhy barev a laků na dřevo

Pro zachování přirozené barvy dřeva slouží bezbarvé laky. Zaměřte na to, zda bude výsledný povrch lesklý, polomatný nebo matný. Pro změnu barvy a zachování kresby poslouží lazurovací nátěry. Vždy zohledněte vnitřní nebo vnější úpravu dřeva.

Vnitřní nátěry

Vhodné jsou vodou ředitelné laky. Snadno se roztírají a jsou bez zápachu. Mohou být polyuretanové, tedy pružné, vhodné do míst, kde se mění vlhkost, jako koupelny a kuchyně. Dřevo zde pracuje, a aby nátěr nepopraskal, musí být pružný.

Vnější nátěry

Musí být mnohem odolnější, s vyšší tvrdostí, silnější ochrannou vrstvou a s UV filtry. Venku lze použít vodou ředitelný lak pro exteriéry i syntetické nátěry, které jsou odolnější. Ta ale neumožňují dřevu dýchat, což je ve vlhčím prostředí nevýhoda.

Dvousložkové nátěry

Dvousložkový lak na dřevo vytváří tvrdý povrch a je vhodný pro namáhané povrchy. Dřevo ale po aplikaci ztmavne. Pevnost laku je ale náchylnější na sluneční záření.

Jak vybrat barvu na dřevo

Zohledněte podmínky, prostředí, stav povrchu i nároky. Přečtěte si, na jak velkou plochu nátěr vystačí a kolik vrstev je třeba. Prohlédněte si vzorníky odstínů. Některé laky mohou změnit vzhled, tvrdost a strukturu dřeva.

Náš tip

Nejoblíbenější barvou na dřevo zůstává asi léty prověřený Balakryl. Můžete si ale usnadnit práci a vyzkoušet třeba Primalex Lazura & Napouštědlo 3v1. Splňuje dekorativní účinky a díky obsahu aktivních biocidních látek zajišťuje prevenci proti povětrnostním vlivům, rozmarům počasí, UV záření, zamodrání dřeva, houbám a dřevokaznému hmyzu. Na trhu je hned 10 odstínů, ze kterých si vyberete.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.