Interiér

Prací symboly – Co znamenají jednotlivé znaky?

Podívejme se, co znamenají symboly zobrazené na oblečení týkající se na praní a údržbu. Zajímejte se nejprve o základní tvar ikony a pak studujte daný symbol dál.

Prací symboly

Číslo ve vaničce znamená nejvyšší teplotu, na kterou se dá prádlo vyprat. Pokud je vanička podtržená, praní musí být šetrné, s pozvolna klesající teplotou během máchání a s mírným odstředěním. Přerušované podtržení určuje mírné máchání i odstřeďování a zakazuje ruční ždímání. Dvojité podtržení určuje redukci prádla v pračce na 1/3 bubnu pračky. Vanička s vnořenou rukou určuje ruční praní prádla s maximální teplotou vody 40 °C. Přeškrtnutá vanička určuje, že se prádlo nesmí prát.

Tip: Jak prakticky zařídit obývací pokoj

Čistící symboly

Chemické čištění je pro specializované prádelny. Základem je písmeno F ukazující standardní postup chemického čištění. Používá se trifluortrichlorethan, těžký benzína nesmí se používat rozpouštědla. Značka P umožňuje používat tetrachlorethan, monofluortrichlormethan a trichlorethen. Značka W určuje mokré čištění. Přeškrtnutá značka chemické čistění zakazuje. Podtržená značka W určuje čistění s omezeným přidáním vody, mírným mechanickým působením a mírným zvýšením teploty.

Bělící symboly

Prázdný trojúhelník nebo trojúhelník s písmeny „cl“ určuje bělení s přípravky obsahujícími chlór. Pokud je znak přeškrtnutý, bělení je zakázáno. Vyšrafovaný trojúhelník umožňuje použití pouze oxygenových bělidel.

Sušící symboly

Nejčastěji jde o čtverec s kolečkem uvnitř. Pokud je přeškrtnutý, nesmíte prádlo sušit v bubnové sušičce. Pokud má v sobě tečky a přeškrtnutý není, 2 tečky určují standardní sušení a 1 tečka sníženou teplotu. Čtvereček bez kroužku s jednou čárkou uvnitř určuje možné sušení prádla na šňůře. Se třemi čárkami lze prádlo sušit pouze naplocho.

Žehlící symboly

Symbol žehličky je doplněný tečkami uvnitř, které značí maximální tepotu dotykové plochy, 3 tečky 200 °C, 2 tečky 150 °C a 1 tečka 110 °C. Přeškrtnutá žehlička žehlení zakazuje. Vystupující pára pod žehličkou doporučuje žehlení s napařováním a přeškrtnutá ho zakazuje.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.