Pro kutily

Myčka na nádobí, praktický pomocník, bez kterého se neobejdete

Mít či nemít myčku? Zastánci myčky znají celou řadu důvodů, proč byste myčku rozhodně mít měli. Odpůrci ji ale považují za zbytečnou věc v domácnosti.

Možná tomu stále nevěříte, ale myčka opravdu dokáže ušetřit značné množství vody, ale i energii. Při běžném chodu domácnosti mnoho z nás zapíná myčku jednou denně, někteří ani to ne. A tak se její spotřeba podle zvoleného programu pohybuje mezi 6 až 10 litry.

Tip: Jaká je barva pro rok 2018

Myčka versus dřez

Pokud budeme umývat nádobí v napuštěném dřezu s vodou, spotřebujeme minimálně 15 litrů vody a je třeba ještě připočítat další vodu na oplachování nádobí, jinak nám na něm zůstanou zbytky mycího prostředku. Umývání nádobí pod tekoucí vodou je pak už dost velké plýtvání. Nádobí při ručním mytí pak často oplachujeme i několikrát denně, jinak se nám hromadí v dřezu nebo na lince. Zaschlé zbytky jídel se velmi špatně umývají.

Kolik je vám doma

Myčku ocení zejména vícečlenné rodiny při běžném chodu domácnosti, kdy se jim nádobí za den nahromadí. Provoz myčky je ekonomický, jde i o efektivní využití času, které nemusíte trávit u dřezu plného špinavého nádobí. Menší rodiny a lidé, co žijí sami, mohou využít menší modely myček vhodných do domácností s menším provozem, kde lze myčku zapínat třeba obden.

Proč si pořídit myčku

Výhodou dnešních myček na nádobí je také fakt, že mycí prostředky a vytvořené mycí programy v myčce jsou v současné době již natolik účinné, že nádobí není třeba dopředu oplachovat nebo dokonce odmáčet. Dnešní myčky na nádobí si snadno poradí i se zaschlými zbytky jídel nebo s připáleninami, které by nám při jejich ručním odstraňování zabraly opravdu dost času.

Úspora vody a energie

Myčka na nádobí je šetrnější i z hlediska úspory energie. Velmi záleží na způsobu ohřevu vody daného modelu. Průměrná spotřeba vody dnešních myček na jeden mycí cyklus je 1,5 kWh, ale k dispozici jsou i mnohem úspornější programy. Daný údaj se týká klasického mytí včetně hrnců nebo pánví, na které je třeba zvolit silnější program než je na mytí skla. To je pak výrazně úspornější, než v případě, kdy ohříváte vodu elektrickým bojlerem nebo kotlem napojeným na elektřinu.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.