Pro kutily

Konferenční stolek z palet – Jak na to?

Nábytek z dřevěných europalet je oblíbený zejména mezi mladými lidmi. Jeho výrobě se věnují i profesionální studia. Podívejme se, jak si takový nábytek vyrobit.

Na nábytek z europalet se používají nejčastěji nové palety. Ty si lze zakoupit přímo u certifikovaných výrobců. Kromě radosti z vlastní výroby je důvodem i smysluplné využití palet. Většinou se palety vyrábějí ze dřeva ošetřeného párou s použitím vysoké teploty a tlaku. Na středové části jsou vypálené registrační znaky, číslo licence a v oválném rámečku znak EUR.

Tip: Jak na odhlučnění stěny

Jak na výrobu stolku z palet

Jednoduchý mobilní stolek z europalet můžeme dokončit keramickými obklady. Důležité je to, zda už byla paleta používaná a také typ dřeva. Paleta ze smrku má hmotnost i přes 20 kilo, naopak třeba provedení z japonského cedru má pouze 11 kilogramů. Kromě dvou palet o rozměrech 80 x 120 cm budete potřebovat čtyři otočná kolečka, dále pak vruty na spojení, brusku, brusný papír, papírovou krycí pásku, hladítko, vodováhu, saponát nebo odmašťovací přípravek a nakonec lak.

Obkladačky i silikon

Pokud budete dávat na horní plochu keramické obklady, přidejte i silikon v odpovídající barvě a obkladačky s rozměrem 20 x 60 cm, kterých je v kartonu 9 a jedna vám zbude do rezervy, třeba je jen 8 kusů. Můžete zvolit i obklady 20 x 120 cm. Na lepení jsou potřeba 3 balení sanitárního silikonu včetně spárování. Pomocí latě či vodováhy zkontrolujte, zda je paleta rovná. Palety je nutné perfektně očistit a obrousit, aby na ní nebyly třísky. Vrchní část natřete vrstvou laku.

Výroba stolku

Zbývající dřevěné plochy lze natřít olejem, voskem nebo lakem. Navrtejte otvory pro otočná kolečka a po jejich připevnění palety k sobě spojte vruty. Pokud bude stolek na terase venku během zimy, dejte přednost mrazuvzdorným obkladům. Před lepením dlaždice rozložte na plochu stolku, na plochu horní palety naneste silikon. Po pokládce je nechte schnout 24 hodin. Na okraje obkladů nalepte papírovou krycí pásku, aby se obklady při spárování neznečistily od silikonu. Spáry se vyplní silikonem. Pro vyhlazení spár se doporučuje nastříkat jarovou vodu a hladítkem setřít silikon.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.