Pro kutily

Co je to patinování? Vysvětlíme vám to

Patinování dodává nábytku unikátní punc předmětu poznamenaného časem. Pokud po takovém nábytku také toužíte, můžete si na skříňce, komodě či kredenci patinu vytvořit i sami. Představíme vám pár možností, jak na to.

Patinování probrušováním

Postupně naneste na dřevo 2 až 3 vrstvy barev v odlišných odstínech, většinou se kombinuje tmavá a světlá barva. Každou vrstvu nechte dobře zaschnout. Pak si vezměte brusnou houbičku nebo jemně zrnitý smirkový papír a na místech, kde se nejčastěji nábytek při dlouhém používání odře, jako jsou hrany, kolem úchytek a na vystouplých částech, povrch lehce zbruste tak, aby se objevila spodní vrstva barvy, případně až na dřevo.

Patinování voskem

Předchozí metodu lze doplnit voskováním. Na první suchou vrstvu barvy naneste tam, kde chcete odřený efekt, vosk pomocí svíčky. Nábytek natřete další barvou. Nechte zaschnout a špachtlí barvu v místě voskování i s voskem seškrábněte. Zbytky vosku odstraňte zahřátým suchým hadříkem či brusnou houbičkou.

Patinování suchým štětcem nebo houbičkou

Aplikujte malé množství barvy. Na spodní nátěr přidejte další odstín, ale štětec do barvy namáčejte lehce a částečně ji otřete do hadříku. Téměř suchým štětcem naneste trošku barvy na celou plochu nábytku, nebo jen na hrany a vystupující části. Dlouhé tahy štětcem veďte ve stejném směru, nebo nejprve jedním a pak kolmo na něj druhým směrem. Tahy štětcem musí být dobře patrné, čímž vznikne efekt patiny. Hrany a vystupující prvky můžete zvýraznit molitanovou houbičku.

Patinování vymýváním

Na první suchou vrstvu barvy naneste druhou vrstvu nátěru. Nenechte ji už zaschnout a mokrou houbičkou ji částečně odstraňte. Tahy houbičkou vytvoří žádanou patinu.

Speciální barevné nátěry

S barvami a speciálními postupy vytvoříte na nábytku a doplňcích patinu nebo je oživíte neobvyklými dekory pomocí šablon či malováním od ruky. Barvy lze nanášet štětcem, houbičkou či válečkem, nebo lze použít barvy ve spreji. Podle natíraného podkladu volte barvy na dřevo, kov nebo jiné hmoty. Snadno se pracuje také s rychleschnoucími vodou ředitelnými barvami, třeba s Balakrylem.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.