V současné době už prakticky neexistuje žádný materiál, který by při stavebních úpravách mohl působit problém. Pro všechny typy povrchů, pro všechny podklady, pro každý materiál již bylo nalezeno řešení na míru – stačí se jen obrátit na správnou firmu či odborníka, který poradí jak na to. Překážkou tak již není ani umístění obkladů či dlažeb do objektů s majoritně dřevěnými, či lépe řečeno OSB povrchy, například tedy OSB záklopy na nosných stropních konstrukcích či OSB příčkami. Vše, co k tomu potřebujeme, je jen správná stavební chemie, trocha zručnosti a trpělivost.
V první řadě ovšem, než dojde k začátku prací či prvnímu nátěru, je třeba ověřit, zda námi zvolené povrchy jsou dostatečně nosné pro plánované obklady či dlažby. V tomto bodě je proto lepší se poradit s osobou, která má v tomto směru již jisté zkušenosti, případně je dobré na toto kritérium myslet již v projekční fázi novostavby.
Rovněž nesmíme zapomenout, že i když lepení dlažby či obkladů na OSB desky není ničím novým či převratným, stále se jedná o poměrně ošemetnou záležitost, která má tendenci vykazovat více problémů, než kterákoli jiná pokládka. To je způsobeno zejména rozdílnou rozměrovou a objemovou stabilitou podkladu a obkladu – a to včetně následného chování při různých teplotách či při zatékání. Vždy také musíme myslet na to, aby podkladové OSB desky byly na podkladu stabilní a bez průhybu.
Klíčovým v případě lepení jakýchkoli materiálů na povrchy typu OSB je příprava samotného podkladu. Vhodným penetračním přípravkem je například MAPEI Eco Prim Grip, nátěr na bázi akrylových pryskyřic s obsahem křemičitých plniv, který zvyšuje přídržnost následně nanášených lepících tmelů pro obklady a dlažby. Podklad je po nanesení primeru připraven k další aplikaci již přibližně po 30 minutách a zaručuje kvalitní a spolehlivou přídržnost i k hladkým a málo savým podkladům. Všechny podklady které jsou v kontaktu s vodou je nutné ošetřit hydroizolační stěrkou.
Nejvhodnější k tomuto účelu jsou cementové hydroizolační stěrky MAPEI Monolastic nebo dvou komponentní MAPEI Mapelastic .
Po přípravě podkladu je možné přejít k lepení samotných obkladů. Vhodnými lepidly jsou například MAPEI Keraflex Extra S1,Keraflex Maxi S1,Ultralite S1,pokud je podklad 100% fixovaný vůči pohybu, nebo, v případě, že máme na OSB deskách podezření na průhyb, MAPEI Ultralite S2, což je vysoce deformovatelný lepící tmel.
Z rychlatvrdnocích lepidel je to pak Ultralite S1 Quick nebo Ultralite S2 Quick. Všechna lepidla je třeba nanášet v rovnoměrné vrstvě tak, aby pod obkladem nevznikaly vzduchové mezery, které by se v budoucnu negativně projevily na kvalitě obkladu a nákladech na opravu.
Keraflex S1 má díky své receptuře garantovaný omezený skluz. Lepidlo je tixotropní, což umožňuje obkládání na svislých stěnách shora dolů bez obav ze stékání či sjíždění lepidla, ale i bez nutnosti distančních rozpěrek. Oproti tomu MAPEI Ultralite S2 je vysoce deformovatelné cementové lepidlo s prodlouženou dobou zavadnutí a s vysokou schopností pokrytí rubové strany lepeného prvku, což zajistí perfektní přídržnost obou materiálů a dlouhotrvající bezchybný výsledek. Po vytvrzení lepidla je možné přistoupit k poslednímu kroku pokládání dlažby či obkladu a tím je spárování. Ani zde bychom neměli zapomenout, že výběr samotné spárovací hmoty by měl být v souladu nejen s barvou dlažby či obkladu, ale i se samotným materiálem.Vhodná spárovací hmota je MAPEI Ultracolor Plus s protiplísňovými přísadami nebo epoxidová spárovací hmota Kerapoxi Design. Všechny kouty je pak nutné vyplnit trvale pružným silikonovým tmelem MAPEI Mapesil AC.
Mam dlažbu polozenou na osb desky. A to již druhou speciální firmou. Vse do roku popraskáno. Pouzit nejlepši lepidla, dokonce umelohmotná kari siť a nepomohlo. Podlaha je pruzna a treti firma mi sdelila, že na pružnější drevenou podlahu může dát dlažbu jen šilenec. Takže me firmy predešle pouze ojebali. Na drevenou podlahu nová firma absolutně nedoporučuje dlažbu. Snad gumovou.