Dům a Zahrada

Jak postavit ohniště? Rychle a hlavně bezpečně

Zahradní ohniště nám dovolí se během jara, léta i podzimu setkávat se svou rodinou, sousedy, přáteli a známými. Ohniště si snadno zvládneme postavit i sami.

Volba materiálu

Na stavbu ohniště budete potřebovat beton, cihly nebo kameny a ocel. Můžeme při jeho stavbě použít i kovové kotle nebo koše. Nehořlavý podklad můžete vytvořit z kamene, štěrku nebo písku. Zděné ohniště je vhodné zapustit do země a vytvořit bezpečné betonové dno. Na něm se pak ohniště po obvodu vyzdí. Ohniště bude pohodlnější, když ho vyvýšíte nad terén. Ohniště je vhodné zajistit i poklopem.

Dbejte na bezpečnost

Po uhašení zůstávají v ohništi vždy žhavé uhlíky, které vítr snadno rozfouká. Při hoření zase z ohně odletují jiskry– proto nikdy své ohniště nestavějte tam, kde by mohly jiskry z ohně cokoli zapálit. Oheň nikdy nenechávejte bez dozoru a vždy žhavý popel pořádně uhaste. Po uhašení ohně je vhodné přikrýt ohniště poklopem, aby silnější vítr žhavé uhlíky nerozdmýchal a neroznesl je s jiskrami do okolí.

Příprava stavby ohniště

Nakreslete si plán s rozměry, tvarem a množstvím materiálu, který budete na stavbu ohniště potřebovat. Pak si určete vhodné místo, kde chcete ohniště postavit a důkladně si jej změřte. Na dřevěný kolík si navažte provázek a do středu místa budoucího ohniště ho zatlučte. Pomocí provázku si vytyčte kruh, čtverec, obdélník či ovál. Tvar si pečlivě zaznamenejte na plochu.

Příprava na pokládku

Vyznačené ohniště si vykopte na hloubku kostek, kamenů či cihel a vytyčte si střední kruh, který bude položen o výšku jedné kostky níže, než je okolní ohraničení. Ohniště bude přístupnější a snadno se vám bude korigovat oheň. Pak už je pomalu čas na přípravu špekáčků nebo marinády na kuřecí maso.

Samotná pokládka

Pokládka začíná spodním a nižším kruhem směrem zvenku do středu. Po pokládce se vysypou spáry drobným štěrkem. Pak se pokládá vyšší část neboli límec ohniště. Kostky vnějšího kruhu se zapustí alespoň 3 cm po okraj spodních kostek. Pro zpevnění je položte na základ z betonového potěru. Nakonec ohniště zasypte štěrkem a upravte okolní terén tak, aby byl pohodlný a bezpečný.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.