Dům a Zahrada

Centrální vysavač – Jak funguje a vyplatí se?

Centrální vysavač se vyplatí hlavně ve velkých domech, v okolí bazénů, na terasách, ale hodí se i do malých bytů. Uklízí bez velkého hluku, víření prachu a vláčení těžkého přístroje za sebou z místnosti do místností nebo z patra do patra. Nástavce centrálního vysavače navíc odstraní prach i na těžko dostupných místech. Ovládací displej s LED zobrazením se dá dálkově ovládat.

Kolik stojí centrální vysavač

Centrální vysavač vás vyjde asi 15 000 až 20 000 korun za sací jednotku. Za další příslušenství si připlatíte kolem 3 000 až 5 000 korun a podobné částky počítejte za rozvody potrubí. Někteří výrobci minimalizují cenu za montáž a na vysavačovou jednotku dostanete záruku až 25 let a na příslušenství a hadice 5 let. Jde o dalšího pomocníka, jako je třeba robotický vysavač.

Výhody provozu centrálního vysavače

Po bytě ani domě už budete přenášet jen hadici, která je až 10 m dlouhá. Vytahujete si ji dle potřeby ze zdi a jarní úklid jde rychle. U luxování schodů a chodeb jde o mnohem pohodlnější práci. Centrální vysavače převyšují sací výkon přenosných vysavačů, díky konstrukci turbíny bez vyšší spotřeby energie. Nevíří prach a alergeny. Nasátý prach i s nimi jde mimo interiér tělem sací jednotky a tam se filtruje. Přefiltrovaný vzduch je trubkou vyfukován mimo dům. Neviditelné miniaturní částice vám fasádu domu nezašpiní. Míru výkonu udává agregát pevně umístěný na zdi v technické místnosti, garáži nebo sklepě. Od něho vede potrubí k zásuvkám v místnostech. Provoz je bezhlučný a slyšet je jen sání vzduchu od hubice přes hadici.

Jak udržovat centrální vysavač

Centrální vysavač nevyžaduje prakticky žádnou údržbu a naplněnou nádobu je třeba vysypat tak 2x do roka. Vysavač umožňuje vkládání jednorázových papírových vaků o objemu až 22 l, které vyhodíte i s obsahem. Cena vaku se pohybuje kolem 150 korun. Vizuálně kontrolujte filtr, tedy cyklonovou filtraci se samočisticím efektem. Filtry s antibakteriální úpravou mají extrémní životnost. Některé se dají vyprat v automatické pračce a tak se obnoví vlastnost nového filtru. Pro výběr vysavače pro chytrý dům je hlavní velikost uklízené plochy a odpovídající výkon. Některé jsou jen na suché sání, jiné i na vysávání vody třeba u bazénů a saun.

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.